To zaszczyt pomagać Mamie.

10 sposobów, na jakie Tata może wspierać karmiącą Mamę

W ankiecie przeprowadzonej przez portal www.1000dni.pl 95% mam i 97% kobiet w ciąży zadeklarowało, że główną pomoc w opiece nad dzieckiem otrzymuje od swojego partnera lub męża. Istnieje wiele sposobów, na jakie Tata może angażować się w rolę rodzica i wbrew pozorom dotyczy to również karmienia naturalnego. Wsparcie partnerki w tym procesie zacieśnia rodzinne więzi i stanowi inwestycję w zdrowie malucha. W końcu matczyny pokarm to najlepszy sprzymierzeniec jego prawidłowego rozwoju.

Tato, co możesz zrobić dla karmiącej Mamy i swojego dziecka?

  1. Bądź blisko swojej partnerki od pierwszych chwil po porodzie, które są niezwykle ważne z punktu widzenia szczęśliwego rozpoczęcia procesu laktacji. Okaż swoje wsparcie i zapewnij poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli jej zredukować stres. Komfort psychiczny ma duże znaczenie dla rozpoczęcia karmienia naturalnego.
  2. Maluch musi być nie tylko karmiony, ale również przewijany, kąpany, usypiany. Zaangażowanie we wszystkie aspekty opieki nad dzieckiem nie tylko odciąża Twoją partnerkę, ale pozwoli Ci również szybciej nawiązać bliską więź z nowym członkiem rodziny.
  3. Zapewnij swojej partnerce dużo odpoczynku. Zmęczenie, podobnie jak stres, może hamować proces laktacji. Przejmij codzienne obowiązki, takie jak sprzątanie czy robienie zakupów. Pamiętaj, że dieta karmiącej mamy jest bardzo ważna dla zdrowia malucha. Spraw, aby niczego jej nie brakowało.
  4. Nie pozostawiaj swojej partnerki samej w kryzysowych sytuacjach. Karmienie piersią jest czynnością naturalną, ale to nie znaczy, że nie wymaga wspólnej nauki. Wiele kobiet doświadcza tzw. kryzysu laktacyjnego, który może doprowadzić do rezygnacji z karmienia naturalnego. Dopinguj swoją partnerkę w chwilach zwątpienia, a w przypadku wystąpienia problemów, które wymagają porady specjalisty zorganizuj wizytę w poradni laktacyjnej.
  5. Maluch może dopominać się o pokarm nawet kilkanaście razy dziennie. Zadbaj o komfort swojej partnerki i dziecka. Zorganizuj jak najwygodniejsze miejsce do karmienia, pomóż przystawić malucha do piersi, na koniec weź go na ręce i dopilnuj, by mu się odbiło.
  6. Dziel z partnerką nocne obowiązki, nawet jeśli pracujesz. Świeżo upieczona mama również potrzebuje dużo snu, a drzemka w dzień nie zawsze jest możliwa. Po nocnym karmieniu możesz położyć dziecko do snu. Już sama Twoja obecność sprawi, że Twoja partnerka nie będzie czuła się osamotniona w roli rodzica.
  7. Kiedy maluch jest starszy i nie musi być karmiony w nocy, ale wciąż budzi się i dopomina o posiłek, możesz pozwolić swojej partnerce odpocząć i sam podać dziecku smoczek, tłumacząc, dlaczego teraz jest czas na spanie.
  8. Jeśli maluch ma rodzeństwo, Twoja partnerka będzie musiała poświęcać więcej uwagi, darzyć większą troską i miłością Wasze dzieci. Staraj się jak najczęściej być z nimi i przejmować opiekę, kiedy Mama zajęta jest karmieniem najmłodszego członka rodziny.
  9. Co dwie głowy to nie jedna! Zbieraj rzetelne informacje, ucz się o tym, jak wygląda przebieg laktacji, poznawaj rozwiązania trudności, jakie Twoja partnerka może napotkać.
  10. Staraj się dotrzymywać towarzystwa swojej partnerce w czasie karmienia. Bliskość i wspólne dzielenie emocji pozwoli Ci zacieśnić więzi z dzieckiem i nie zapomnieć o relacjach, jakie łączyły Was dwojga przed przyjściem na świat malucha.