To zaszczyt pomagać Mamie.

Blisko, coraz bliżej czyli co się dzieje w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży określa się jako okres trwający między dwudziestym siódmym a czterdziestym tygodniem. To chyba najbardziej niecierpliwy czas pośród całych dziewięciu miesięcy. Maleństwo, które rozwija się w Twoim łonie, z ziarenka grochu jak urosło prawie do wielkości pięćdziesięciu centymetrów.

Na początku siódmego miesiąca dziecko ma w pełni wykształcone płuca, a w jego mózgu pojawia się skomplikowana sieć połączeń między neuronami. Dzięki temu maleństwo nie tylko odczuwa emocje, ale również myśli. Wszystkie pięć zmysłów jest już na tyle rozwiniętych, że smyk doskonale przetwarza informacje i reaguje na bodźce. Pojawiają się też pierwsze sny. W siódmym miesiącu wzrost zwiększa się bardzo dynamicznie i z 38 centymetrów dobiega już do 45 centymetrów. Dziecko waży 1,5 kilo.

Przyszła mama choć niezwykle podekscytowana może odczuwać już zniecierpliwienie. W tym okresie mogą pojawiać się nasilone bóle brzucha oraz spuchnięte stopy. Ta ostatnia przypadłość dopada ¾ wszystkich ciężarnych kobiet. Bardzo wyczuwalne są ruchy dziecka, które z braku miejsca może się rozpychać 😉

W ósmym miesiącu maleństwo umie już oddychać, połykać i ssać, a oprócz tego bez problemu porusza rączkami i nóżkami. Dziecko mierzy już prawie 50 centymetrów waży prawie 2,5 kg. Brakuje mu miejsca i zaczyna przyjmować już pozycję, w której przyjdzie na świat. Po dwudziestym tygodniu ciężarna odczuwa silne skurcze, które nie oznaczają właściwego porodu lecz jedynie przygotowują do niego. Wchodzenie po schodach może stanowić wyzwanie. Należy pamiętać o odpoczynku.

Na finiszu ciąży organizm dziecka jest już praktycznie przygotowany do samodzielnego życia. Malutkie ciałko pokrywają fałdki tłuszczyku, a różowy odcień skóry zmienia się na kolor biały. Niezależnie od karnacji, pigmentacja pojawia się po porodzie. Statystycznie dziecko mierzy między 48 a 64 centymetrów i waży od 2,7 do 4,5 kg. Przyszła mama może odczuwać zmęczenie, jej ból kręgosłupa. Specjaliści zalecają spanie na lewym boku, gdyż zwiększa się wtedy ukrwienie łożyska.

Również w trzecim trymestrze nie należy zapominać o odpowiedniej diecie oraz dodatkowych pięciu składnikach niezbędnych podczas ciąży. Ostatnie tygodnie ciąży to czas najintensywniejszego wzrostu malucha, który wciąż czerpie z Twojego organizmu mikroelementy niezbędne do rozwoju. Przyjmując Omegamed Optima Forte, zarówno sobie jak i dziecku zapewnisz odpowiednią ilość witaminy D, żelaza, folianów, DHA oraz jodu. Preparat, który powstał w oparciu o wiarygodne badania naukowe wspiera prawidłowy rozwój mózgu, wzrostu i kości.