To zaszczyt pomagać Mamie.

Co widzi Twoje maleństwo?

Człowiek rośnie od samego poczęcia aż do 25 roku życia. Każdy okres wzrastania jest ważny, jednak to, jak rozwija się dziecko w pierwszych miesiącach życia jest najważniejsze i pozostaje kluczowe dla przyszłych doświadczeń. Na przykład, zastanawialiście się kiedyś jak rozwija się wzrok dziecka w poszczególnych etapach życia?

Wzrok niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.  Dziecko do pierwszego miesiąca życia słabo rozpoznaje kształty i kolory, potrafi jedynie wodzić za wolno przesuwającym się przedmiotem w odległości około 20 do 30 centymetrów na linii jego wzroku. Poza odróżnieniem czerni i bieli maluch  nie widzi innych kolorów. Warto pamiętać, że oczka niemowlęcia nie są przyzwyczajone do dużego natężenia promieni słonecznych, ale  ta nadwrażliwość mija po upływie pierwszego miesiąca życia. Z biegiem tygodni wzrok nieco się wyostrza, a dziecko w drugim miesiącu życia widzi już z większej odległości.  Jego uwaga coraz chętniej koncentruje się na interesujących go obiektach, potrafi zatrzymać wzrok na przedmiocie o zdecydowanej barwie.

Kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeprowadzili badania i udowodnili tezę, że to właśnie wzrok jest podstawowym źródłem wstępnej edukacji dziecka. Z badań wynika między innymi, że noworodek świadomie obraca główkę w stronę światła, patrząc na zawieszoną nad łóżeczkiem karuzelę uczy się koncentrować wzrok a od szóstego tygodnia życia chętnie przygląda się twarzom ludzi. To właśnie narząd wzroku, jako pierwszy służy do nauki otaczającego malucha świata.

Przez pierwsze pół roku życia w ekspresowym tempie rozwija się ostrość widzenia i z każdym dniem jest coraz wyraźniejsza. Na równi z rozwojem ostrości kształtuje  się także umiejętność dostrzegania drobniejszych szczegółów, jak na przykład guziki na Twojej bluzce. Kolejnym ważnym etapem rozwoju niemowlęcia jest łatwość skupiania wzroku na jednym punkcie. Za tę zdolność odpowiedzialna jest prawidłowa praca kory mózgowej, która przetwarza informacje zmysłowe, w przyszłości również mowę.

W ciągu pierwszego roku życia wzrok dziecka zmienia się także pod względem głębi widzenia. Między drugim a piątym miesiącem maluch zaczyna widzieć trójwymiarowo, rozwija się zdolność widzenia kolorów, na które staje się wrażliwy od czwartego miesiąca życia.

Wzrok dziecka najintensywniej kształtuje się w pierwszych latach życia. Bardzo ważnym składnikiem budulcowym siatkówki oka jest DHA, które stanowi 95% wszystkich kwasów Omega-3 obecnych w siatkówce oka. Warto wspierać prawidłowy rozwój pociechy podając Omegamed Baby+D. Preparat, zawiera nie tylko najbezpieczniejszą, pozbawioną zanieczyszczeń czystą formę DHA z alg lecz także witaminę D w zalecanej dawce.  Podawaj Omegamed Baby+D codziennie już od pierwszych dni życia przynajmniej do 2. roku życia.