To zaszczyt pomagać Mamie.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – III trymestr

Obserwacje specjalistów potwierdzają, że dzieci kobiet aktywnych fizycznie podczas ciąży rodzą się zdrowsze i otrzymują więcej punktów w skali Apgar. Jeżeli Twój stan zdrowia na to pozwoli, możesz ćwiczyć aż do dziewiątego miesiąca.

Trenowanie podczas ciąży fizycznie i mentalnie przygotowuje kobietę do ciąży, porodu i połogu. Ważne jest, abyś zarówno przy porodzie naturalnym, jak i przy cesarskim cięciu potrafiła świadomie wykorzystać swoje ciało. Co więcej, ćwiczenia kształtują również technikę oddychania, bardzo ważną podczas naturalnego porodu. W trzecim trymestrze ćwiczenia fizyczne nie powinny być zbyt intensywne, a głównym ich celem jest odpowiednie przygotowanie ciała do porodu.

Przykładowe ćwiczenia dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

  • Przedporodowa aktywacja miednicy. Podczas ćwiczenia stań prosto, z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ugnij lekko kolana, ściągnij łopatki i wyprostuj plecy. Podczas wdechu podciągaj miednicę do przodu, przy wydechu spinaj pośladki ku górze. Powtarzaj 20 razy.
  • Mobilizacja obręczy barkowej. Lewą nogę ustaw jak najdalej za sobą z piętą skierowaną ku górze. Prawą nogę zegnij pod kątem 90°. Pamiętaj, aby kolana nie wychodziły poza linię palców. Na głębokim wdechu unieś wyprostowaną prawą rękę w górę. Lewą rękę przełóż równolegle do ugiętej nogi, po wewnętrznej stronie stopy. Ćwiczenie powtarzaj 20 razy, zmieniając na przemian ręce.
  • Ćwiczenia oddechowe. Połóż się na lewym boku, podpierając ręką głowę. Górną nogę ułóż wygodnie na zwiniętym ręczniku, lub na poduszce do ćwiczeń. Oddychaj spokojnie i równomiernie napinając mięśnie Kegla. Podczas wydechu zwróć uwagę na wzmocnienie mięśni dna miednicy. W pozycji pozostań przez jedną minutę.

Ostatnie miesiące ciąży bywają stresujące, dlatego warto zaplanować wszystko wcześniej. Wiedząc, że wszystko masz przygotowane opanujesz przedporodowe napięcie. Już podczas ciąży zadbaj o swojego maluszka. Przyjmuj odpowiednie składniki zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne takie jak: DHA, foliany, żelazo, witaminę D i jod, które wspierają nie tylko prawidłowy rozwój dziecka lecz także zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Ważne, by składniki te podawać w odpowiednich, przyjaznych dla kobiety w ciąży formach. Omegamed Optima Forte to preparat zawierający pięć najważniejszych dla mamy i dziecka składników w unikalnych, wysokoprzyswajalnych formach. Preparat ten jako jedyny zawiera czyste DHA z alg, aktywną formę folianu (Actifolin®), delkatne żelazo (Actiferol® Fe) oraz unikalną formę witaminy D rozpuszczalną w wodzie (ActiD3). Dzięki temu Omegamed Optima Forte jest bardzo dobrze tolerowany i zapewnia wysoką przyswajalność wszystkich składników aktywnych.