To zaszczyt pomagać Mamie.

Czas, start! Czyli co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży?

Czas trwania ciąży dzielimy na trzy okresy zwane trymestrami. Pierwszy trymestr obejmuje czas od pierwszego do trzynastego tygodnia. Rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie śledzić rozwój zarodka na każdym jego etapie. Od poczęcia, aż do rozwiązania rośnie w Tobie nowe życie, a razem z nim zmienia się Twój organizm.

W momencie zapłodnienia  średnio dwieście plemników ‘ściga się’ w kierunku komórki jajowej. Każdy z nich niesie ze sobą kod genetyczny. Zwycięski plemnik z chromosomem ojca decyduje o płci maluszka. Już tydzień po tym fakcie dziecko ma ponad sto komórek. Z części kształtują się: ciało, narządy oraz układ nerwowy, a z pozostałych błony płodowe i łożysko. Niespełna trzy tygodnie od zapłodnienia  rozpoczyna się bicie serduszka. Nim pierwszy miesiąc ciąży dobiegnie końca dziecko mierzy około dwóch milimetrów i waży prawie trzy gramy.

Przyszła mama także odczuwa pierwsze symptomy rozwijającego się w niej nowego życia często jeszcze zanim dowie się, że jest w ciąży. Do najczęstszych objawów należą mdłości, spóźniająca się miesiączka i wstręt do zapachów. Na tym etapie należy już zacząć przyjmować niezbędne składniki rekomendowane dla kobiet w ciąży, czyli foliany (w tym kwas foliowy), DHA, jod, żelazo i witaminę D. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. W drugim miesiącu powstają zaczątki wszystkich narządów w tym główka, na której stają się widoczne oczy i nosek. Formuje się szkielet, a w dziewiątym tygodniu narządy rozrodcze u chłopców. W tym czasie dziecko osiąga nawet 2,5 centymetra długości i ma już linie papilarne. Dla ciężarnej najbardziej uciążliwe stają się wtedy mdłości i wymioty, dlatego staraj się ciągle nawadniać organizm.

Trzeci miesiąc sprawia, że ciąża staje się już naprawdę widoczna. Nic w tym dziwnego, dziecko rośnie każdego dnia! W tym czasie rozwijają się nerki, kształtują stawy, mięśnie oraz szkielet. Mózg rozwija się najintensywniej, a osesek nabiera ‘sprawności ruchowej’ bawiąc się pępowiną.

Aby mieszkaniec Twojego brzuszka mógł rozwijać się prawidłowo od samego początku zadbaj o prawidłową suplementację w postaci zalecanych składników: folianów, żelaza, witaminy D, jodu oraz DHA. Takie właśnie składniki zawiera Omegamed Optima Forte, preparat przeznaczony do stosowania przez cały okres ciąży.