To zaszczyt pomagać Mamie.

Czas wielkich zmian – czyli co się dzieje w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży trwa od czternastego do dwudziestego szóstego tygodnia ciąży. To okres najintensywniejszych zmian zachodzących zarówno  w organizmie dziecka jak i przyszłej mamy.

Na początku czwartego miesiąca, czyli w okolicach czternastego tygodnia ciąży maluszek osiąga wielkość zaciśniętej pięści i powoli rozprostowuje się. Na główce pojawiają się pierwsze włoski, całe ciało chroni drobny meszek zwany ‘lanugo’.  Z czasem owłosienie niknie. Maleństwo mierzy około trzynaście centymetrów i waży 140 g, zaczyna też odczuwać Twoje smutki i radości.

W tym okresie brzuszek przyszłej mamy  staje się bardziej zaokrąglony i widoczny. Hormony ciążowe sprawiają, że piersi stają się większe. Niestety mogą pojawiać się też problemy. Zęby stają się bardziej podatne na działanie bakterii. Jeśli kobieta pracuje zawodowo to właśnie w tym okresie powinna poinformować swojego przełożonego o swoim stanie. Kobieta w ciąży ma specjalne przywileje. Zmieniają się jej prawa, może pracować przed monitorem komputera tylko przez 4 godziny, nie może pracować w nocy, a podróże służbowe mogą odbywać się jedynie za obopólną zgodą. W piątym miesiącu ciąży płód nabiera dziecięcych kształtów, jego bródka staje się szpiczasta, a nóżki i rączki osiągają właściwe proporcje. W tym okresie najintensywniej rozwijają się płuca, które póki co służą do wdychania i wydychania wód płodowych. Dziecko  o długości 20 centymetrów waży prawie pół kilograma.

Ciężarna zaczyna zauważać ruchy maleństwa. Kobiety  o szczupłej budowie ciała wyczuwają je wyraźniej i intensywniej. Zmiany nastroju stabilizują się i wszystko powoli wraca do normy. W tym okresie można wykonać już badanie USG, które  pozwala ustalić  płeć dziecka. Będąc pod stałą opieką lekarza należy ciągle przyjmować witaminy i  składniki mineralne zalecane dla kobiet w ciąży.

Szósty miesiąc obrazuje maleństwo z niebieskimi oczami i kształtnymi usteczkami. Rozwój kory mózgowej oraz systemu nerwowego sprawiają, że doskonalą się zmysły dziecka. Jego waga wynosi już prawie kilogram.

Statystycznie w tym okresie  masa ciała kobiety powinna zwiększyć się średnio o pięć kilogramów. Mogą pojawić się również problemy związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu ze względu na ucisk macicy na pęcherz. Skóra na brzuchu napina się coraz bardziej. To odpowiednia pora na stosowanie kremów zapobiegających rozstępom. Warto zadbać także o dodatkową pielęgnację piersi i pośladków.

Oczywiście cały czas nie  należy zapominać  o przyjmowaniu witaminy D3, DHA, folianów, żelaza oraz jodu. Idealnym preparatem dla kobiet spodziewających się dziecka jest Omegamed Optima Forte, który zawiera rekomendowane  dawki zalecanych składników. DHA wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, w szczególności mózgu i wzroku, zmniejsza ryzyko rozwoju alergii i astmy oraz kształtuje odporność. Zwiększona zawartość DHA dodatkowo chroni dziecko zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu przed 34. tygodniem ciąży o ponad 85%.