To zaszczyt pomagać Mamie.

Do czego są Ci potrzebne foliany?

Foliany (w tym kwas foliowy) należą do grupy rozpuszczalnych w wodzie witamin B i są odpowiedzialne za wzrost i prawidłowe funkcjonowanie komórek, układu nerwowego oraz mózgu. Bardzo ważne są zwłaszcza dla rozwijającego się płodu. Dlatego każda przyszła mama do swojej codziennej diety powinna włączyć m.in. kwas foliowy. Skąd wziąć ten najlepszy?

Mimo że foliany znajdziemy w niektórych produktach spożywczych (kapuście, szpinaku, brokułach, wątróbce), w odpowiedniej ilości nie jesteśmy w stanie pozyskać ich wyłącznie z diety. Dlaczego? Bo musielibyśmy zjadać naprawdę duże ilości tych produktów (np. 0,5 kg surowej kapusty dziennie). Poza tym żywność zwykle poddajemy obróbce (gotowaniu, smażeniu), a to właśnie wtedy sporo cennych składników po prostu ginie. Nie wszystkie produkty są także bezpieczne dla kobiet w ciąży. Choć wątróbka zawiera foliany, ciężarne powinny z niej zrezygnować, bo są w niej duże ilości witaminy A, której przedawkowanie może być szkodliwe dla płodu.

Według zaleceń ekspertów każda przyszła mama (a także wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, które potencjalnie mogą zajść w ciążę) powinna dodatkowo przyjmować odpowiednią ilość folianów – w postaci 400 µg na dobę kwasu foliowego. Zapobiega on wrodzonej wadzie cewy nerwowej u płodu (m.in. bezmózgowiu, rozszczepieniu kręgosłupa), która może powstać w pierwszych czterech tygodniach ciąży. Niestety może zdarzyć się tak, że folianów potrzebnych maluchowi jego mama nie będzie w stanie przyswoić ze zwykłego kwasu foliowego dostępnego w aptekach. Problem ten może dotyczyć nawet 50% kobiet i najczęściej ma podłoże genetyczne. Zwykle ciężarna nawet o nim nie wie, bo w Polsce kobietom nie robi się tego typu badań. Jak w takim razie mieć pewność, że dostarczamy maluchowi odpowiednią ilość tego cennego składnika?

Idealnym rozwiązaniem jest Actifolin™ – specjalnie opracowana i opatentowana aktywna forma folianu, która jest gotowa do wykorzystania przez organizm (nie musi jej dodatkowo przetwarzać) i w związku z tym wysoko przyswajalna. Dzięki temu każda przyszła mama ma pewność, że dostarcza maluchowi odpowiednią ilość folianów. Jest także dodatkowo zabezpieczona na wypadek potencjalnych problemów z przyswajaniem ich ze zwykłego kwasu foliowego.