To zaszczyt pomagać Mamie.

Gdy ciąża jest zagrożona

Ciąża to nie choroba! – przypominają ciężarnym życzliwi. Niestety, to popularne powiedzenie zupełnie nie ma racji bytu, gdy ciąża jest obarczona tak wysokim ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu, że zmusza przyszłą mamę do kilkutygodniowego leżenia. Kiedy ciąża może być zagrożona i o czym wtedy powinnaś pamiętać?

Problem ciąży zagrożonej, wbrew pozorom, wcale nie jest taki rzadki. Jak pokazują statystyki, w Polsce dotyczy on aż co drugiej przyszłej mamy. Czynników ryzyka jest wiele. Należą do nich m.in.: problemy natury anatomiczno-fizjologicznej (np. niewłaściwa budowa macicy), choroby przewlekłe (choroby układu krążenia, problemy z tarczycą, nerkami), cukrzyca ciążowa, zbyt wysokie ciśnienie krwi, choroby zakaźne w ciąży (np. różyczka). Za ciążę zagrożoną lekarze uznają także każdą pierwszą ciążę po 35. roku życia oraz przed 18. rokiem życia, a także ciążę mnogą. Szczególnej opieki medycznej wymagają wszystkie przyszłe mamy, u których podczas pierwszej ciąży wystąpiły komplikacje (poronienie, przedwczesny poród), kobiety po cięciu cesarskim oraz panie, u których występuje konflikt serologiczny (kobieta ma krew Rh-, a partner Rh+).

Ciąża zagrożona zwiększa prawdopodobieństwo powikłań, m.in. poronienia, przedwczesnego porodu, gestozy (zatrucia ciążowego) oraz licznych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jeśli zatem jesteś w grupie mam obarczonych ryzykiem, koniecznie stosuj się do zaleceń ginekologa prowadzącego, bo każde nieodpowiedzialne zachowanie może Cię kosztować naprawdę wiele. Niestety, w większości przypadków ciąża zagrożona wymaga oszczędzającego trybu życia czy nawet leżenia – czasem tylko przez kilka tygodni, aż sytuacja się unormuje, czasem niestety przez całe 9 miesięcy. Pozycja leżąca ma w tym przypadku zbawienny wpływ na organizm, bo nie tylko pozwala po prostu odpocząć, lecz także zmniejsza nacisk na szyjkę macicy, poprawia przepływ krwi, pomaga obniżyć ciśnienie oraz zapewnia lepszą pracę nerek. Długotrwałe leżenie na pewno nie jest łatwe, zwłaszcza gdy do tej pory byłaś kobietą aktywną – musisz jednak przetrwać ten trudny czas dla swojego dobra i dla dobra maleństwa. Pamiętaj, że każda ciąża, a w szczególności ta zagrożona, wymaga odpowiedniej suplementacji składnikami odżywczymi niezbędnymi do prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju malucha. Według najnowszych zaleceń każda przyszła mama powinna koniecznie włączyć dodatkowo do diety 5 składników (tzw. BIG FIVE), których nie jest w stanie pozyskać wyłącznie z diety. Należą do nich DHA (z grupy Omega-3), witamina D, foliany, jod oraz żelazo. Kobiety w ciąży obarczonej wysokim ryzykiem szczególną uwagę powinny zwrócić na DHA, bo to składnik, który nie tylko bardzo korzystnie wpływa na rozwój płodu, lecz także aż o 85% może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Eksperci zalecają, by każda przyszła mama będąca w ciąży zagrożonej dostarczała go organizmowi w ilości aż 1000 mg na dobę! Dawkę tę uzyskasz, stosując codziennie Omegamed® Optima Forte (500 mg DHA w 2 kapsułkach oraz pozostałe składniki z grupy BIG FIVE w odpowiedniej ilości) oraz Omegamed® Pregna (500 mg DHA w 2 kapsułkach). Oba preparaty są bardzo bezpieczne dla kobiet w ciąży. DHA w nich zawarte pochodzi z pierwotnego źródła – alg morskich hodowanych w kontrolowanych warunkach – jest więc pozbawione wszelkich zanieczyszczeń typowych dla środowiska morskiego i DHA pozyskiwanego z ryb.