To zaszczyt pomagać Mamie.

Jak pielęgnować noworodka – kilka praktycznych rad

Maluszek, który właśnie przyszedł na świat, to niezwykle krucha istotka, która wymaga nie tylko dużej czułości, lecz także odpowiedniej pielęgnacji. Przewijanie, kąpanie czy przemywanie kikuta pępowinowego dla niedoświadczonych rodziców na początku może być wyzwaniem, jednak z czasem i oni nabiorą wprawy. O czym warto pamiętać podczas zabiegów pielęgnacyjnych przy noworodku?

  • Chroń przed odparzeniami

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna, bardzo łatwo więc o podrażnienia, a nawet groźne i bolesne dla malucha odparzenia. By im zapobiec, musisz malca często przewijać – pieluszkę zmieniaj mu za każdym razem, gdy zauważysz, że jest pełna (nie rzadziej niż co 2-3 godziny). Pamiętaj, że na pieluchach nie warto oszczędzać – produkty gorszej jakości mogą podrażniać, zbyt wolno chłonąć wilgoć oraz utrudniać skórze oddychanie. Podczas przewijania dokładnie przemyj maluchowi pupę oraz jej okolice – możesz do tego użyć ciepłej wody lub nawilżanych chusteczek dla niemowląt. Pozwól mu trochę poleżeć bez pieluszki. Następnie nałóż cienką warstwę preparatu zapobiegającego odparzeniom i załóż czystą pieluchę.

Pamiętaj! Pupę przemywaj malcowi w kierunku od przodu do tyłu, dzięki czemu unikniesz przenoszenia bakterii z odbytu do cewki moczowej.

  • Kąp codziennie

Zanim włożysz maluszka do wanienki, koniecznie sprawdź temperaturę wody – powinna mieć dokładnie 37ºC. Choć nasze babcie i mamy sprawdzały ją za pomocą skóry na swoim przedramieniu, Ty użyj do tego specjalnego termometru do wody, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie jest ani za zimna, ani za gorąca. Na dnie wanienki rozłóż tetrową pieluchę, która będzie dla malucha o wiele przyjemniejsza w dotyku niż plastik oraz zapobiegnie ślizganiu się.

Pamiętaj! Nie kąp dziecka przy otwartym oknie, a zwłaszcza w przeciągu. Po kąpieli załóż mu nie tylko śpioszki i kaftanik, lecz także bawełnianą czapeczkę.

  • Dbaj o oczy, uszy i nosek

Przy okazji kąpieli przemyj maluszkowi oczy. Możesz użyć do tego ciepłej, przegotowanej wody lub soli fizjologicznej – nasącz nimi jałowy gazik. Oczy przemywaj zawsze w kierunku od skroni do nosa. Zadbaj także o uszy malca – delikatnie umyj mu małżowinę i dokładnie osusz. Do noska możesz mu wpuścić po kropli soli fizjologicznej.

Pamiętaj! Każde oko przemywaj osobnym gazikiem. Do uszu i noska dziecka absolutnie nie wkładaj patyczków kosmetycznych.

  • Przemywaj kikut pępowinowy

Trzeba to robić regularnie (1-2 razy dziennie), dopóki sam nie odpadnie. Właściwa pielęgnacja kikuta pępowinowego jest bardzo ważna, ponieważ minimalizuje ryzyko poważnych zakażeń. Kiedyś zalecano przemywanie kikuta 70-procentowym roztworem spirytusu, coraz częściej jednak mówi się o tym, że podobne działanie odkażające ma przegotowana woda z mydłem, która nie wysusza za bardzo i nie podrażnia delikatnej skóry malucha.

Pamiętaj! Dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie, wywijaj górną krawędź pieluszki, tak by go nie ocierała. W sklepach dostępne są także pieluchy z gotowym wycięciem.

  • Podawaj cenne składniki

Noworodek od pierwszych dni życia potrzebuje 400 j.m. witaminy D na dobę, która zapewni mu zdrowy układ kostny (zapobiegnie m.in. krzywicy) oraz zadba o odporność. Od 8. doby do końca 3. miesiąca trzeba mu także dodatkowo podawać witaminę K w ilości 25 µg dziennie, która z kolei ochroni go przed krwawieniami.

Pamiętaj! Twój maluch od pierwszych dni życia potrzebuje także DHA – składnika, który zapewni mu prawidłowy rozwój oraz ochroni przed infekcjami i alergią. Jeśli karmisz piersią, koniecznie włącz do diety Omegamed® Pregna, który zapewni Tobie i Twojemu dziecku odpowiednią ilość tego cennego składnika. Po zakończeniu karmienia piersią DHA i witaminę D podawaj bezpośrednio dziecku. Te dwa składniki znajdziesz w produkcie Omegamed® Baby+D.