To zaszczyt pomagać Mamie.

Jak zapobiec wystąpieniu wrodzonej wady cewy nerwowej?

Według danych Programu Pierwotnej Profilaktyki Wady Cewy Nerwowej Instytutu Matki i Dziecka co roku w Polsce rodzi się około 700 dzieci dotkniętych schorzeniami wynikającymi z wrodzonej wady cewy nerwowej, w tym bezmózgowiem, przepukliną mózgu i rdzenia oraz rozszczepem kręgosłupa.

Czym jest wrodzona wada cewy nerwowej?

Wrodzona wada cewy nerwowej (tzw. WCN) należy do wad ośrodkowego układu nerwowego oraz kręgosłupa i powstaje w pierwszych 4. tygodniach ciąży. Dotąd nie udało się jednoznacznie określić jej przyczyny, jednak wielu lekarzy uważa, że ma ona związek z uwarunkowaniami genetycznymi i środowiskowymi.

Diagnostyka

Przy diagnozowaniu WNC bardzo duże znaczenie odgrywają badania USG, które wykonywane już około 20 tygodnia ciąży, pozwalają stwierdzić pierwsze nieprawidłowości u dziecka. Drugi rodzaj diagnozy ostatecznie potwierdzający WNC następuje po narodzinach malucha, kiedy określa się:

 • wygląd anatomiczny wady;
 • obwód głowy, napięcie ciemienia, szerokość szwów;
 • deformacje kończyn dolnych, objawy zwichnięcia w stawach;
 • neurologiczny zakres zaburzeń unerwienia zwieraczy odbytu i kończyn, a po 24 godzinach oddawania moczu;
 • przezciemieniowy układ nerwowy i jamy brzusznej.

W zależności od wyników badania zostaje podjęte dalsze leczenie.

Profilaktyka

Skuteczną metodą obniżającą aż o 70% liczbę przypadków wystąpienia WNC jest suplementacja kwasu foliowego. Według rekomendacji Programu Pierwotnej Profilaktyki Wady Cewy Nerwowej przyszłe mamy powinny przyjmować 400 µg kwasu foliowego dziennie.  Co istotne, zalecenia te dotyczącą także wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Sama suplementacja natomiast powinna trwać przynajmniej do pierwszych 12 tygodni ciąży.

Kwas foliowy – należy do grupy witamin B. W organizmie człowieka jest syntetyzowany przez bakterie jelitowe i w głównej mierze odpowiada za wzrost i właściwe funkcjonowanie komórek, systemu nerwowego oraz mózgu. 

Kwas foliowy – skąd go czerpać?

Kwas foliowy oprócz formy nam najlepiej znanej, czyli tej dostępnej w postaci preparatów aptecznych, występuje przede wszystkim w żywności, jako tzw. foliany.

Zawierają go:

 • warzywa zielono liściaste (szpinak, kalafior, brokuły, szparagi, sałata, kapusta włoska);
 • owoce cytrusowe (pomarańcze, banany);
 • wątróbka – niezalecana kobietom w ciąży ze względu na absorbcję szkodliwych substancji;
 • drożdże.

Pamiętaj!

 • Kwas foliowy powinien być przyjmowany przez wszystkie kobiety w okresie rozrodczym.
 • Suplementacja powinna trwać do 12 tygodnia ciąży i wynosić 400 µg kwasu foliowego dziennie. 

Należy jednak pamiętać, że bardzo trudno jest uzyskać konieczną ilość kwasu foliowego w organizmie, opierając jego dostarczanie wyłącznie na codziennej diecie. Chcąc osiągnąć jego terapeutyczny poziom przy wyłącznej suplementacji spożywczej, musielibyśmy dziennie zjadać około 0,5 kg kapusty. Wsparciem w realizacji zaleceń może być wiele preparatów aptecznych bogatych w kwas foliowy. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być zawartość w jednej dawce – nie mniejsza niż 0,4 mg, czyli 400 mikrogramów.

Ilość folianów w wybranych produktach żywnościowych w mg/100g*

Produkt Świeży Gotowany % strata
Otręby pszenne 258 brak danych brak danych
Wątróbka 219-364 145-240 34
Szpinak 155 29-90 42
Brukselka 88-170 36 69
Bób 130 37 72
Kalafior 120 51 58
Brokuł 90 64 29
Groch 87 34 61
Jajko 70 30 57