To zaszczyt pomagać Mamie.

Jesteś w ciąży? Pamiętaj o witaminie D!

Duże niedobory witaminy D, które w ostatnich latach obserwuje się coraz częściej, poważnie wpłynęły na stanowisko ekspertów w sprawie jej suplementacji. Według najnowszych zaleceń dodatkowo powinny ją przyjmować nie tylko dzieci, lecz także dorośli. Ponieważ znacząco wpływa na prawidłowy rozwój płodu, koniecznie muszą o niej pamiętać wszystkie przyszłe mamy. Do czego jest nam potrzebna witamina D i czym grozi jej niedobór w ciąży?

Gdyby zapytać przyszłe mamy, z czym głównie kojarzy im się witamina D, z pewnością odpowiedziałyby, że ze zdrowymi i mocnymi kośćmi. To prawda, jej udział w kształtowaniu układu kostnego malucha jest ogromny. Odpowiada m.in. za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową, która wpływa na mineralizację kości, chroni je przed krzywicą, a w dorosłym życiu przed osteoporozą. W ostatnich latach udowodniono jednak, że na tym jej rola się nie kończy.

Witamina D zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego – bez niej organizm nie byłby w stanie bronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Łagodzi także stany zapalne skóry, wzmacnia serce oraz – jak donoszą najnowsze badania – może nawet chronić przed takimi chorobami jak stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Jej poważny niedobór w ciąży może być groźny dla przyszłej mamy i jej maleństwa – zwiększa m.in. ryzyko bakteryjnego zapalenia pochwy, cukrzycy ciążowej oraz stanu przedrzucawkowego. U dzieci, które urodziły się ze znacznym niedoborem witaminy D, mogą pojawić się problemy z układem kostnym (krzywica, większa podatność na złamania) i stanem uzębienia oraz zwiększone ryzyko chorób nowotworowych, autoimmunologicznych i metabolicznych. Maluchy te poza tym zaraz po urodzeniu są zagrożone wystąpieniem drgawek spowodowanych zbyt niskim stężeniem wapnia w surowicy krwi (tzw. hipokalcemią).

By nie doprowadzić do poważnych niedoborów witaminy D u przyszłych mam, Międzynarodowi Eksperci (w wytycznych opracowanych dla Europy Środkowej) oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zalecają wszystkim ciężarnym dodatkowe przyjmowanie jej w dawce 2000 j.m. na dobę. Niestety, kobieta nie jest w stanie pozyskać jej w tej ilości ani z diety, ani za pośrednictwem słońca. Rekomendowaną dawkę witaminy D zawierają preparaty Omegamed® Optima i Omegamed® Optima Forte, stworzone specjalnie z myślą o przyszłych mamach i ich maluchach.