To zaszczyt pomagać Mamie.

Metoda BLW, czyli (z) czym to się je?

Zgodnie z aktualnym schematem rozszerzania diety maluchów, nowe pokarmy o konsystencji papek należy podawać dziecku łyżeczką. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się jednak metoda BLW, która polega na proponowaniu maluchowi nowych różnorodnych pokarmów w kawałkach i daje dziecku dużą dozę samodzielności w spożywani posiłków. Jakie są zalety rozszerzania diety sterowanej przez dziecko? Czy stosowanie metody BLW jest bezpieczne dla zdrowia malucha?

Niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest naturalnie, czy mlekiem modyfikowanym, ok. 6 m.ż. jego organizm jest już gotowy do przyjęcia niemlecznych pokarmów. W tym czasie należy rozpocząć stopniowe rozszerzanie diety malucha o nowe smaki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pierwsze uzupełniające posiłki serwować dziecku na łyżeczce w formie papek i purée.

Maluch sam decyduje JAK je…

Innego zdania są zwolennicy metody BLW (ang. Baby Led Weaning), która polega na pominięciu etapu papek i wprowadzaniu produktów stałych w postaci łatwych do chwycenia dłonią kawałków. Oznacza to rezygnację z proponowania maluchowi pokarmu na łyżeczce na rzecz samodzielnego jedzenia, początkowo palcami, niedługo później – sztućcami. Wśród zalet stosowania metody wymienia się:

  • Stymulację zmysłów malucha, który w czasie posiłku doświadcza całej gamy smaków, zapachów, konsystencji, faktur i kolorów serwowanych na talerzu kęsów.
  • Szybszą naukę samodzielnego jedzenia i mniejsze ryzyko wystąpienia niechęci do przyjmowania pokarmów (skojarzenie jedzenia z zabawą i przyjemnością).
  • Korzystny wpływ na rozwój funkcji motorycznych (lepsza koordynacja ręka-oko) oraz na proces nauki mówienia (trening mięśni w obrębie twarzy i jamy ustnej podczas żucia i połykania).
  • Kształtowanie się samoregulacji mechanizmów apetytu i sytości u dziecka.

Metoda BLW daje maluchowi możliwość wyboru nie tylko „narzędzia”, którym spożywa posiłek, ale również podjęcia samodzielnej decyzji o ilości i rodzaju pokarmu, jaką przyjmie.

…ILE zje

Wśród zagrożeń wynikających ze stosowania metody BLW, która wyklucza nakłanianie dziecka do jedzenia, eksperci wymieniają ryzyko wystąpienia niedoboru składników odżywczych oraz  niewystarczającego pokrycia zapotrzebowania kalorycznego[¹].

Chociaż na początku nauki samodzielnego jedzenia dziecko może nie najadać się do syta, zapewnienie przyjaznej atmosfery w czasie posiłków, ich estetyczne i atrakcyjne podanie oraz przestrzeganie ich harmonogramu sprawi, że maluch chętnie będzie próbował nowych smaków i jadł coraz więcej. Zwolennicy metody BLW podkreślają, że odpowiedni bilans przyjmowanych kalorii oraz składników odżywczych zapewniają dzieciom w tym czasie posiłki mleczne. W okresie rozszerzania diety, przynajmniej do 1 r.ż., maluch powinien być karmiony piersią (lub mlekiem modyfikowanym).

…i na CO ma ochotę

Metoda BLW pozostawia maluchowi wybór pokarmu, który chce spożyć. W rzeczywistości opiekunowie ograniczają oczywiście ów „wybór” do kilku pokarmów, proponując maluchowi zdrowe, wysokiej jakości produkty, odpowiednie dla jego wieku. Dziecku można zaserwować na talerzu wszystko to, co podalibyśmy łyżeczką w formie papki – pełnowartościowe kęsy w postaci różnorodnych warzyw, owoców, kasz, kawałków ryby czy mięsa. Korzystne jest zachowywanie kolejności wprowadzania nowych pokarmów, którą zaleca schemat żywienia niemowląt, czyli np. proponowanie dziecku różnych rodzajów warzyw przed wprowadzeniem bardziej lubianych przez dzieci owoców.

Mamo, Tato, czy wiecie, że…

Jeżeli decydujesz się na rozszerzanie diety dziecka metodą BLW, stosuj ją tylko wtedy, kiedy maluch potrafi już stabilnie siedzieć, ma apetyt, interesuje się nowymi pokarmami i wykazuje chęci do samodzielnej nauki jedzenia.

Mamo, pamiętaj…

Niezależnie od metody wprowadzania nowych pokarmów do jadłospisu swojego malucha, jeśli nadal karmisz piersią, nie zapomnij o dodatkowym przyjmowaniu DHA, składnika kluczowego dla rozwoju malucha w okresie pierwszego 1000 dni życia.

Produkt dla Ciebie: Omegamed Pregna[¹] Zasady żywienia zdrowych niemowląt, Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Medycyna Praktyczna Pediatria, nr 6, 2014