To zaszczyt pomagać Mamie.

Pakujemy torbę do szpitala

Jednym z ważniejszych elementów przygotowań do porodu jest pakowanie torby, którą weźmiemy ze sobą do szpitala, gdy zacznie się akcja porodowa. Jak i kiedy to zrobić oraz co koniecznie do niej włożyć?

Do szpitala nie warto brać zbyt dużych, usztywnianych walizek – o wiele praktyczniejsza będzie zwykła, miękka torba podróżna, którą bez problemu będziesz mogła wsunąć pod szpitalne łóżko. Pamiętaj, że na sali po porodzie zazwyczaj leży kilka świeżo upieczonych mam i raczej nie ma miejsca na zbędne bagaże.

Torbę zacznij pakować odpowiednio wcześnie – najlepiej na ok. 6 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Niestety, los bywa złośliwy i poród może Cię zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, zadbaj więc o to, byś nie musiała później w popłochu i byle jak wrzucać do torby potrzebnych rzeczy. Spakowaną torbę koniecznie pokaż partnerowi lub innej osobie, która będzie Ci towarzyszyć przy porodzie – poinformuj dokładnie, co i gdzie leży oraz kiedy może być potrzebne.

Przy pakowaniu pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: układanie zacznij od rzeczy, które będą potrzebne Tobie i dziecku dopiero później, gdy maleństwo będzie już na świecie. Na wierzchu natomiast połóż to, co najbardziej przyda się podczas porodu.

Na samym dole torby powinny zatem się znaleźć: 2 koszule oraz biustonosz dla matki karmiącej, klapki plastikowe (żeby wejść pod prysznic), ręcznik, przybory toaletowe (żel do mycia, pasta do zębów, szczoteczka itp.), podpaski, ubranka dla dziecka (wyprane w proszku dla niemowląt i wyprasowane; dobierz je do pory roku), ręcznik z kapturkiem, pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe, butelka (na wypadek problemów z karmieniem piersią), mała poduszka lub rogal (będą pomocne przy karmieniu), telefon, ładowarka. Nie zapomnij także o Omegamed® Pregna – preparacie dla matek karmiących, który dzięki odpowiedniej ilości DHA z alg morskich pozwoli Ci już od pierwszych dni macierzyństwa wspierać zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego maleństwa.

Kolejną warstwę w Twojej torbie powinny tworzyć rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas porodu oraz zaraz po nim: 2 koszule lub długie T-shirty, szlafrok, ręcznik (na wypadek gdybyś podczas porodu chciała skorzystać z kąpieli w wannie), ciepłe skarpety (mogą Ci marznąć stopy), wygodne kapcie, niegazowana woda mineralna, coś do ocierania i odświeżania twarzy (np. wilgotne chusteczki), paczka dużych podpasek poporodowych, jednorazowe majtki poporodowe. Umieść tam także woreczek z rzeczami, które będą niezbędne maluchowi zaraz po porodzie. Powinno się w nim znaleźć kilka jednorazowych pieluszek, pielucha tetrowa, kaftanik, śpioszki, cienka czapeczka bawełniana, skarpetki, bawełniane rękawiczki (tzw. łapki niedrapki) oraz rożek lub ciepły kocyk.

Na samej górze torby, na kilka dni przed terminem porodu połóż teczkę z dokumentami niezbędnymi podczas przyjęcia do szpitala. Koniecznie włóż do niej dowód osobisty (lub inny dokument stwierdzający Twoją tożsamość), kartę przebiegu ciąży wraz z wymaganymi wynikami badań (m.in. grupą krwi, ostatnią morfologią, USG, konsultacjami specjalistów) oraz dowód ubezpieczenia.

Przed pakowaniem torby warto, byś zajrzała na stronę internetową wybranego przez Ciebie szpitala – większość placówek podaje swoją listę wymaganych dokumentów i rzeczy.