To zaszczyt pomagać Mamie.

Poród w terminie – 5 składników, o których każda kobieta w ciąży powinna pamiętać

Każda przyszła mama ma nadzieję, że całe dziewięć miesięcy ciąży przebiegnie bez problemu i jej dziecko urodzi się całe i zdrowe w wyznaczonym terminie. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i pojawiają się komplikacje. Dzięki  właściwej profilaktyce i odpowiedniej opiece lekarskiej jesteśmy w stanie uniknąć dodatkowych problemów.

Z porodem przedwczesnym mamy do czynienia, gdy do rozwiązania dochodzi przed 37. tygodniem ciąży. W dzisiejszych czasach, dzięki ogromnemu postępowi nauki  w opiece preinatalnej istnieje możliwość powstrzymania komplikacji rozwoju u dzieci urodzonych w okolicach 30. tygodnia. Gdy dziecko przyjdzie na świat w 7. miesiącu ciąży nie powinny wystąpić u niego żadne zaburzenia rozwojowe. W Polsce współczynnik przedwczesnych urodzeń to jeden z najwyższych w całej Europie. Najnowsze dane naukowe wykazują, że można temu zapobiec. Według ostatnich wytycznych kobieta ciężarna powinna dodatkowo przyjmować pięć składników w odpowiednich ilościach. Do tzw. wielkiej piątki składników (BIG FIVE) zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne należą:
1. Foliany,
2.  Witamina D3,
3. Jod,
4. Żelazo
5. DHA z alg (Life’s DHA®), który zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, przed 34. tygodniem ciąży, o ponad 85%.

Istnieje wiele czynników przedwczesnego porodu, dlatego trudno jest ocenić czy kobieta urodzi w terminie. Dzisiejsza wiedza nie stwierdza jednoznacznie, co powoduje przedwczesne urodzenia. Jedna z teorii zakłada winę hormonów wytwarzanych przez dziecko, matkę lub łożysko. Kolejna znów sugeruje, że chodzi o poziom białka w pochwie i szyjce macicy. Białko zwane fibronektyną płodową zwiększając swój poziom wywołuje przedwczesny poród. Do innych przyczyn  mogą należeć:

  • Choroby matki (na przykład cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy),
  • Odstęp między ciążami krótszy nić sześć miesięcy,
  • Choroby przenoszone drogą płciową,
  • Niezdrowy tryb życia matki (na przykład nadużywanie alkoholu, stresująca praca itp.).

W grupie ryzyka są także kobiety, które w poprzedniej ciąży urodziły przed terminem. Jeśli stan dziecka lub matki jest niepokojący wcześniejszy poród jest wywoływany przez lekarzy.

Niektóre rzeczy są od nas niezależne, jednak pamiętaj, że masz pewien wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Nie zapominaj o zdrowej diecie, suplementacji oraz o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa. Dbaj o siebie!