To zaszczyt pomagać Mamie.

Szklana pogoda – czy dzieci powinny oglądać telewizję?

Oglądanie telewizji to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Emocjonujemy się życiem bohaterów serialu, podziwiamy tańczące gwiazdy, kibicujemy początkującym wokalistom. Telewizja często wybierana jest zamiast ruchu na świeżym powietrzu czy innych aktywności fizycznych. Zamiast tego wolimy siedzieć przed odbiornikiem z miską popcornu. Niestety włączony telewizor to także ‘darmowa’ niania, dlatego rodzice chętnie  pozwalają dzieciom na oglądanie bajek. Ale czy to dobre rozwiązanie?

Są domy, w których telewizor włączony jest od rana do wieczora, są też takie w których odbiornika w ogóle nie ma. Telewizja wyzwala skrajne emocje i prawda jest taka, że nie powinny jej oglądać małe dzieci. Z obserwacji specjalistów wynika, że spędzanie długiego czasu przed odbiornikiem powoduje rozdrażnienie i zmęczenie, spowalnia procesy poznawcze i rozwojowe dziecka. Minusów jest jeszcze więcej, ale są też pozytywne aspekty obcowania z TV.

Minusy.

Wyobraźnia. Dzieci znane są z fantazjowania, które nie służy jedynie zabawie, ale przydaje się także w życiu dorosłym. Najlepszym sposobem na rozwój wyobraźni jest czytanie maluchom książek. Słuchając opowieści, dziecko oczami wyobraźni widzi świat rozgrywający się na kartkach książek. Telewizja podsuwa już gotowe obrazy, więc kreatywność ulega rozproszeniu.

Spowolniony rozwój. W ciągu pierwszych lat życia dziecko rozwija się najintensywniej smakując, widząc, poznając nowe rzeczy. Telewizor emituje jedynie dźwięki i obraz, a to bardzo spłaszcza pozostałe zmysły. Na prawidłowy rozwój mózgu i wzroku mają także wpływ składniki odżywcze takie, jak witamina D3 oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy). Znajdziesz je w preparacie Omegamed Baby+D, którego skuteczność potwierdzają wartościowe badania i publikacje naukowe.

Plusy.

Jedynym rozsądnym argumentem oglądania telewizji przez dzieci może być to, że jest ona swoistym oknem na świat. W programach można zobaczyć rzeczy, których nie ma w najbliższym otoczeniu malucha. Puszczając im filmy dokumentalne o dzikich zwierzętach i ciekawych miejscach na całej ziemi możemy wspierać rozwój nowych zainteresowań dzieci. Ważny jest wybór odpowiedniego, wartościowego programu telewizyjnego, który będzie miał korzystny wpływ na rozwój dziecka.