To zaszczyt pomagać Mamie.

Udane i bezpieczne wakacje z małym dzieckiem. Co zrobić, aby takie były?

Wakacje to okres wyjazdów, zwiedzania, odpoczynku, a przede wszystkim wspólnie spędzonego czasu z najbliższymi. Co jednak zrobić i jak się do nich przygotować, kiedy zostaliśmy „świeżo upieczonymi” rodzicami, a planowana przez nas podróż będzie pierwszą w powiększonym składzie?

Kiedy po raz pierwszy można wyjechać z dzieckiem na wakacje?

Wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka oraz tego, w jaki sposób zaplanujemy wyjazd:

 • jakim środkiem transportu chcemy dotrzeć do miejsca docelowego;
 • ile czasu będzie trwała podroż i czy planujemy postoje;
 • czy na miejscu będziemy mieli dostęp do lekarza/ pielęgniarki;
 • jakie warunki klimatyczne panują w kraju, do którego się udajemy oraz czy w danym regionie nie obowiązują szczepienia ochronne.

Musimy pamiętać, że pierwsze miesiące życia malucha to czas jego adaptacji do nowych warunków. Według ekspertów najlepszym momentem na pierwszy wyjazd z dzieckiem jest okres pomiędzy 3. a 7. miesiącem życia.

Jak przygotować się do pierwszej podroży?

Przede wszystkim udaj się z dzieckiem do pediatry, który zbada ogólny stan zdrowia malucha oraz podpowie, na co należy zwracać uwagę w miejscu, do którego się udajemy. Co koniecznie ze sobą zabrać, jak reagować w wyjątkowych sytuacjach, np. ukąszeń owadów, przegrzania, oparzenia słonecznego, a także, gdzie zgłosić się w przypadku nagłej choroby.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do wyjazdu, pora rozważyć, jaki środek transportu wybrać i zapoznać się z wytycznymi bezpieczeństwa, właściwymi dla każdej formy lokomocji.

Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem:

 • pamiętaj o wyposażeniu pojazdu w fotelik samochodowy, dostosowany do wieku i wagi dziecka, a także zachowaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz auta;
 • przed wyjazdem dokładnie przewietrz wnętrze samochodu; jeśli jest zamontowana klimatyzacja, sprawdzić jej stan techniczny i w razie potrzeby przeprowadź odgrzybienie;
 • w upalne, letnie dni skorzystaj z klimatyzacji, mając jednak na uwadze, żeby temperatura wewnątrz samochodu nie była niższa niż o 4 st. C od panującej na zewnątrz;
 • jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata, zastanów się nad podróżą w nocy bądź w porach snu malucha;
 • w dzień wyposaż samochód w osłonki przeciwsłoneczne montowane na bocznych szybach pojazdu;
 • w trakcie jazdy pamiętaj o jak najczęstszym podawaniu dziecku płynów;
 • prowadząc pojazd staraj się unikać gwałtownych hamowań oraz nagłych przyspieszeń.

W podróż samolotem możemy wybrać się już z 6 tygodniowym niemowlęciem, musimy jednak pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

 • podczas startu i lądowania, kiedy następuje gwałtowna zmiana ciśnienia, może wystąpić zatkanie lub ból uszu, dla zniwelowania dolegliwości należy w tych momentach podawać dziecku jakiś pokarm lub coś do picia;
 • powietrze w samolocie jest bardzo suche, aby zapobiec wysuszeniu skóry dziecka, należy zadbać o odpowiednio częste podawanie maluchowi płynów, a także co jakiś czas spryskanie ciała solą fizjologiczną.

7 najważniejszych zasad podróżowania z małym dzieckiem:

 1. Staraj się unikać podróżowania z noworodkiem, najlepszy okres na pierwsze wspólne eskapady przypada między 3. a 7. miesiącem życia dziecka.
 2. Przed wyjazdem oraz po powrocie zgłoś się z maluchem do lekarza na wizytę kontrolną.
 3. W czasie podroży, niezależnie od środka transportu, ubierz dziecko na „cebulkę” tak, aby dostosować temperaturę ciała malucha do warunków panujących na zewnątrz oraz w środku pojazdu.
 4. W trakcie wielogodzinnej podróży pamiętaj o częstej zmianie pieluch, aby nie doszło do odparzenia pupy.
 5. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną pamiętaj o podaniu odpowiednio wcześniej właściwych dla malucha środków zapobiegawczych.
 6. Jeżeli wyjeżdżasz do krajów egzotycznych, sprawdź obowiązkowe szczepienia ochronne i pamiętaj o przygotowaniu oraz zabezpieczeniu jedzenia i picia dla dziecka.

W słoneczne dni zabezpiecz skórę malucha kremem z filtrem UV i pilnuj, aby miało zawsze nakrytą głowę.