To zaszczyt pomagać Mamie.

Wady wzroku u niemowląt i małych dzieci

Obecnie 1 na 20 dzieci urodzonych pomiędzy 23. a 37. tygodniem ciąży rodzi się niewidome bądź niedowidzące. Co gorsze maluchy z niewykrytymi odpowiednio wcześnie schorzeniami, mają nie tylko większe trudności z nauką, ale także z właściwym rozwojem psychometrycznym oraz fizycznym.

U dzieci diagnozowane są przede wszystkim 3 typy schorzeń: krótkowzroczność, astygmatyzm i nadwzroczność. Najczęściej mają one charakter wrodzony, przez co ich wczesne wykrycie bądź działanie profilaktyczne jeszcze w okresie prenatalnym może znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.

Wiek dziecka Zmiany zachodzące w zachowaniu zdrowego dziecka
1. miesiąc Noworodek zaczyna zwracać uwagę na źródło światła.
6. tydzień Niemowlę dostrzega przedmioty ustawione na wprost jego oczu.
koniec 2. miesiąca Zaczyna wodzić  oczami za poruszającymi się przedmiotami.
6. – 8. tydzień Dziecko zaczyna rozpoznawać rodziców i bliskie osoby, nawiązuje z nimi kontakt wzrokowy.
3. miesiąc Niemowlę dokonuje wyboru na co chce patrzeć. Interesuje się prostymi  figurami geometrycznymi, poruszającymi się przedmiotami.
3. – 6. miesiąc Zaczyna wyciągać rączki w kierunku wiszących przedmiotów, a następnie je chwyta.
6. miesiąc Zaczyna odróżniać osoby bliskie od nieznajomych.
7. – 9. miesiąc Wykazuje nieufność w stosunku do osób obcych. W tym czasie również  niemowlę szybko przenosi uwagę z jednego przedmiotu na drugi, wskazuje zainteresowanie konkretnymi zabawkami.
10. – 12. miesiąc Niemowlę zna twarze osób oraz potrafi odróżnić ich emocje.

 

Krótkowzroczność – najczęściej uwidacznia się u dzieci starszych, około 7. roku życia. Polega na niewyraźnym/ nieostrym widzeniu przedmiotów z daleka.

Astygmatyzm – jest wadą anatomiczną wywołaną nieprawidłową budową rogówki oka. Obraz, który odbiera dziecko jest niewyraźny zarówno wtedy, kiedy patrzy na obiekt z bliska, jak i z daleka.

Nadwzroczność – objawia się w głównej mierze lepszym widzeniem przez dziecko przedmiotów oddalonych, niż tych znajdujących się blisko. Jest to schorzenie, z którym dziecko najczęściej rodzi się.

Objawy
Wzrok, jest jednym z najważniejszych zmysłów, który w sposób bezpośredni ma pływ na rozwój dziecka. Dzięki niemu maluch poznaje i odkrywa otaczający go świat. Obserwując innych uczy się reakcji na poszczególne zachowania, jak również pogłębia wiedzę na temat środowiska, w którym przyszło mu żyć.

Dlatego jeśli zauważysz, że Twoje dziecko:

  • ma nierówne lub poszerzone źrenice;
  • podczas spaceru nie zwraca uwagi na drzewa, przechodzących ludzi, nie poznaje bliskich osób;
  • ma niesymetryczne gałki oczne;
  • żółtobiały lub żółty odblask źrenicy;
  • w 3. miesiącu życia nie nawiązuje kontaktu wzrokowego;
  • trze oczka rączkami, mruży je;
  • stale zezuje, szczególnie po ukończeniu 6. miesiąca życia;
  • sięga i chwyta przedmioty na wprost, a nie po łuku lub zbliża je tylko do jednego oka.

Jak najszybciej zabierz swoją pociechę do okulisty. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, już u rocznego dziecka można zdiagnozować, a także leczyć większość wad wzroku wrodzonych i nabytych.

Profilaktyka
Tak jak w przypadku innych schorzeń, tak również tutaj, duże znaczenie odgrywa wczesna profilaktyka, prowadzona jeszcze w okresie prenatalnym. Podstawą jest zbilansowana dieta, bogata w jod, żelazo, witaminę D, kwas foliowy oraz najcenniejszy składnik, jeśli chodzi o wzrok – kwas DHA. Kwas ten stanowi około 95% wszystkich kwasów omega-3 budujących siatkówkę oka. Z tego względu Polska Grupa Ekspertów, przyszłym mamom rekomenduje suplementację około 500 mg DHA dziennie. Ta sama ilość zalecana jest także kobietom w okresie laktacji. W przypadku ciąż zagrożonych, dawka ta jest zwiększona do 1000 mg. Niemowlętom oraz dzieciom do 3. roku życia należy podawać minimum 100 mg DHA dziennie. Należy także zaznaczyć, że kwas dokozaheksaenowy (Life’s DHA) zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o ponad 85%**

Kwas DHA – odpowiada za regulację, przenikalność, a także płynność błon komórkowych oraz wymianę międzykomórkową w siatkówce oka. Zwiększa czułość siatkówki na bodźce świetlne, jak również pełni kluczową rolę w procesie tworzenia impulsów elektrycznych, docierających do kory mózgowej.

*Badanie przeprowadzone przez brytyjską organizację charytatywną Blind Children, 2014 r.
** Carlson S.E. i wsp. DHA supplementation and pregnancy outcomes. Am J Clin Nutr 2013.