To zaszczyt pomagać Mamie.

Wcześniak – jak się nim właściwie opiekować

Długie miesiące pobytu w szpitalu, specjalistyczna aparatura wiernie towarzysząca najważniejszym funkcjom życiowym i stała gotowość medyczna. To świat wcześniaka w pierwszych miesiącach jego życia. Dzień kiedy opuszcza on szpitalną salę to przede wszystkim czas, kiedy wreszcie może doświadczyć domu i nieprzerwanej bliskości tych, którzy na niego w nim czekają. Obok tego jednak równie silny jest strach o to, jak na tym etapie właściwie wspierać maleństwo w rozwoju, jak się o nie troszczyć, dbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Po wypisie ze szpitala każdy wcześniak wymaga szczególnej pielęgnacji, bliskości i ochrony. Nie ma jeszcze wykształconej zdolności samodzielnego filtrowania bodźców napływających z zewnątrz, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczny kontakt z otoczeniem i dać mu czas na stopniowe oswajanie się z nim. Jak więc powinna wyglądać prawidłowa opieka nad naszym małym pacjentem?

Zanim wyjdę ze szpitala…

Aby mogło jednak dojść do wypisu wcześniaka, lekarze muszą mieć pewność, że jego parametry życiowe, poziom samodzielności oraz ogólny stan zdrowia na to pozwala. Na podstawie jakich kryteriów jest to weryfikowane?

Dziecko powinno:

 • Osiągnąć wagę ok. 2 kg.;
 • Nie przejawiać niebezpiecznych dla życia zaburzeń związanych z oddychaniem;
 • Samodzielnie ssać pierś bądź smoczek;
 • Utrzymywać stałą temperaturę ciała.

W domu..

Zaczynamy nowy rozdział! W tym czasie ważne jest, aby rodzice przestrzegali kilku zasad, które pozwolą im w pełni cieszyć się wspólnymi chwilami ze swoim Skarbem.

Mamo, Tato pamiętajcie…

 • O regularnych spotkaniach ze specjalistami, którzy będą na bieżąco kontrolować postępy dziecka;
 • O zgłaszaniu wizyt domowych – warto z tego skorzystać, aby w sytuacji kiedy nie jest to wskazane nie narażać dziecka na kontakt z otoczeniem (wirusy, bakterie);
 • O przygotowaniu odpowiedniej wyprawki dla swojego malucha – wcześniak potrafi być prawdziwą kruszyną nie tylko pod względem wagowym. Jego skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza od niemowlaków urodzonych „punktualnie”, dlatego wszystkie ubrania i pieluszki nie tylko powinny być odpowiednio mniejsze, ale również stworzone z wysokiej jakości materiałów, które nie alergizują i zapobiegają oparzeniom czy otarciom;
 • O stałej temperaturze pomieszczeń 20-22 °C oraz w czasie kąpieli i przewijania około 25 °C – kiedy dziecku jest zimno zużywa energię na ogrzanie ciała przez co spowolnieniu ulegają  inne procesy zasilające funkcjonowanie całego organizmu;
 • O odżywianiu mlekiem mamy – zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha;
 • O prawidłowej diecie – szczególnie w przypadku mamy karmiącej piersią.

Składniki odżywcze, które są dla mnie teraz ważne…

Badania wykazały, że istotnym składnikiem diety u niemowląt, a zwłaszcza wcześniaków jest kwas DHA – najlepiej przebadany kwas z grupy Omega 3, element budulcowy komórek nerwowych i siatkówki oka, wpływający na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu i wzroku.

DHA jako jedyny z grupy Omega 3 ma potwierdzoną naukowo skuteczność w:

 • zmniejszaniu ryzyka infekcji i zachorowań o ponad 60%,
 • zmniejszaniu ryzyka alergii i astmy u dzieci o ponad 70%.

Zgodnie z polskimi zaleceniami matka, która karmi dziecko piersią powinna przyjmować DHA w ilości minimum 200 mg dziennie, a w przypadku niskiego spożycia ryb 400-600 mg DHA dziennie. Dzięki takiej suplementacji wraz z pokarmem naturalnym przekazuje odpowiednią porcję kwasu dziecku.

Falstart czy nowe wyzwanie

Wcześniaki różnią się od noworodków urodzonych o czasie nie tylko zewnętrznie. Organizm tych małych istot jest znacznie słabszy i mniej samodzielny na poziomie czynnościowym. Niedojrzały jest jeszcze układ oddechowy i immunologiczny, kruche są naczynia krwionośne, a zdolność słyszenia ograniczona. Zaburzenie te, choć z czasem ustępują, wymagają odmiennych zabiegów i ostrożności. Ponieważ zmiana środowiska, kontakt ze światem zewnętrznym jest dla wcześniaka dużym wzywaniem, warto mu w tym pomóc. Falstart nie oznacza w tym przypadku dyskwalifikacji. Dzięki wsparciu rodziców i ich odpowiedniej dbałości o bezpieczne warunki do ich rozwoju – szczególnie w początkowym okresie – mają szansę nie tylko wystartować raz jeszcze, ale przede wszystkim cieszyć się z biegu w tempie, w którym nie muszą już nikogo doganiać. Witaj więc w domu mały, wspaniały bohaterze!