To zaszczyt pomagać Mamie.

Wszystko, czego potrzebują przyszła mama i jej dziecko

Choć w czasie ciąży staramy się dbać o dobrze zbilansowaną dietę, nie wszystkie składniki odżywcze potrzebne dziecku jesteśmy w stanie dostarczyć mu w odpowiedniej ilości. Dlatego, by uniknąć niebezpiecznych niedoborów, specjaliści zalecają każdej przyszłej mamie dodatkową suplementację składników niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju. Należy do nich m.in. kwas foliowy (źródło folianów), który zapobiega wadom cewy nerwowej. Ciężarne powinny na niego zwrócić szczególną uwagę, bo jak pokazują najnowsze badania naukowe, co druga kobieta może mieć problem z jego przyswajaniem.

BIG FIVE, czyli pięć najważniejszych składników

By dziecko mogło zdrowe przyjść na świat, potrzebuje pięciu najważniejszych składników. To tzw. BIG FIVE, do których należą: 1. DHA (z grupy Omega-3), wspierające prawidłowy rozwój mózgu i wzroku, kształtujące odporność oraz zmniejszające ryzyko przedwczesnego porodu; 2. witamina D, odpowiedzialna za układ kostny; 3. jod, wspomagający rozwój umysłowy i psychoruchowy dziecka oraz gwarantujący prawidłowy przebieg ciąży; 4. żelazo, zmniejszające ryzyko anemii zaraz po urodzeniu; 5. foliany (w tym kwas foliowy) chroniące płód przed wadami cewy nerwowej.

Niestety, składników tych ciężarna nie jest w stanie dostarczyć dziecku w odpowiedniej ilości tylko z pożywienia, nawet jeśli stara się jeść mądrze i zdrowo. Dlatego eksperci zalecają ich dodatkową suplementację, tak by maleństwo we właściwym momencie dostawało to, czego najbardziej potrzebuje. Jeśli przyszła mama nie ma drastycznych niedoborów innych składników odżywczych i dba o dobrze zbilansowaną dietę, BIG FIVE wystarczą do prawidłowego przebiegu ciąży.

Foliany – dlaczego są tak ważne

Spośród składników należących do BIG FIVE na szczególną uwagę zasługują foliany – związki zaliczane do witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost oraz funkcjonowanie komórek. Folianem jest m.in. kwas foliowy – składnik zapobiegający wadom cewy nerwowej.

Cewa nerwowa to zawiązek układu nerwowego dziecka. Tworzy się przez pierwsze 28 dni od zapłodnienia. To wtedy właśnie zaczynają się kształtować dwa podstawowe elementy ośrodkowego układu nerwowego: mózg oraz rdzeń kręgowy. Jeśli w tym czasie w organizmie kobiety zabraknie składników niezbędnych do prawidłowego zamknięcia się cewy (m.in. kwasu foliowego), może dojść do poważnych zaburzeń, których efektem będą wrodzone wady cewy nerwowej: bezmózgowie, wodogłowie, rozszczepienie kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa. Dlatego, by uniknąć tego typu problemów, specjaliści zalecają suplementację kwasu foliowego (0,4 mg na dobę) nie tylko kobietom w ciąży, lecz także wszystkim, które dopiero planują potomstwo – tak by miały pewność, że nie zabraknie go dziecku w momencie kształtowania się cewy nerwowej, czyli przez pierwsze 4 tygodnie ciąży.

Niestety, pomimo odpowiednich zaleceń Polska należy do krajów o najwyższej w Europie częstości występowania wad cewy nerwowej – na 10 tysięcy żywych urodzeń jest nimi obciążonych średnio 8 noworodków. Taki stan rzeczy to skutek braku odpowiedniej profilaktyki dotyczącej przyjmowania kwasu foliowego. Jak pokazują badania, ponad 70% kobiet nie stosuje go przed zajściem w ciążę. Sporo ciężarnych także zaczyna go przyjmować zbyt późno – dopiero pod koniec kształtowania się cewy nerwowej, bo zwykle wtedy dopiero dowiadują się, że są w ciąży.

Problem z przyswajaniem kwasu foliowego u co drugiej kobiety

Jak się okazuje, na tak wysoką częstość wad cewy nerwowej w Polsce ma także wpływ obniżona przyswajalność kwasu foliowego. Specjaliści alarmują, że problem ten może dotyczyć aż co drugiej kobiety! Ma on podłoże genetyczne i wiąże się ze zmniejszoną aktywnością enzymu MTHFR, który w naszym organizmie przekształca kwas foliowy zawarty w suplementach diety w najbardziej aktywną formę – taką, którą możemy całkowicie przyswoić. Niestety, nie jesteśmy w stanie szybko zweryfikować, czy mamy taki defekt, czy nie – potrzebne są do tego specjalistyczne badania, których w Polsce się nie robi. Dlatego w celu zabezpieczenia dziecka przed wadami cewy nerwowej eksperci zalecają każdej przyszłej mamie przyjmowanie nie tylko kwasu foliowego, lecz także wysoko przyswajalnej, aktywnej formy folianów.

Omegamed® Optima Forte – BIG FIVE i złożone źródło folianów

Z myślą o kobietach, które podczas ciąży chcą zapewnić sobie i swojemu dziecku to co najważniejsze, stworzono preparaty z linii Omegamed® Optima. Zawierają one zalecane przez ekspertów składniki odżywcze należące do BIG FIVE oraz złożone źródło folianów – kwas foliowy oraz folian najnowszej generacji ActiFolin™.

ActiFolin™ to wysoko przyswajalna aktywna forma folianu. W przeciwieństwie do tradycyjnego kwasu foliowego nasz organizm nie musi go dodatkowo przetwarzać, lecz może go od razu w pełni wykorzystać. Dzięki temu każda przyszła mama ma pewność, że dostarcza maluchowi odpowiednią ilość folianów, bez względu na to, czy ma problemy z przyswajaniem kwasu foliowego, czy nie.