To zaszczyt pomagać Mamie.

Żelazo – pierwiastek budujący umysł Twojego dziecka

W Polsce co roku u około 55% kobiet w ciąży diagnozowana jest niedokrwistość. W większości przypadków (75%-85%) jej główną przyczyną jest deficyt żelaza, odpowiedzialnego m.in. za kształtowanie mózgu i ośrodkowego układu nerwowego dziecka, dotlenienie macicy, a także odpowiednie funkcjonowanie łożyska. W konsekwencji jego niedobór może doprowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet poronienia.

Czym jest żelazo?

Żelazo to pierwiastek chemiczny, stanowiący jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest także głównym składnikiem hemoglobiny, do której zadań należy transport tlenu z płuc do tkanek wewnętrznych człowieka.

Konsekwencje wynikające z niedoboru żelaza

W życiu człowieka występują 3 newralgiczne etapy, w których niedobór żelaza może oznaczać poważne konsekwencje dla stanu zdrowia i dalszego rozwoju organizmu.

  • I etap – ciąża, w czasie której w ciele kobiety zwiększa się objętość krwi, a jej krwioobieg zaczyna obsługiwać nie jeden, a dwa organizmy.
  • II etap – niemowlęta od 6 do 14 miesiąca życia, wcześniaki, a także dzieci z ciąż mnogich, u których w trakcie życia płodowego nie został zgromadzony odpowiedni zapas żelaza.
  • III etap – nastolatkowie – w okresie szybkiego, intensywnego wzrostu organizmu następuje zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Należy jednak pamiętać, że deficyt tego mikroelementu jest szczególnie istotny w dwóch pierwszych okresach życia. Odpowiada nie tylko za prawidłowy rozwój płodu, ale także – we wczesnym etapie życia noworodka – za właściwe funkcjonowanie mózgu. Według przeprowadzonych badań, jego niedobór w okresie niemowlęctwa może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, psychomotoryczne oraz zdolności pamięciowe w późniejszych latach życia dziecka.

Zostało także udowodnione, że osoby, u których w okresie dzieciństwa stwierdzono niski poziom żelaza uzyskują dużo gorsze wyniki testów neuropoznawczych, sprawdzających m.in. kontrolowanie zahamowań, zdolności adaptacyjne czy planowanie, niż ich rówieśnicy, którzy w tym samym czasie posiadali prawidłową ilość tego pierwiastka.

Suplementacja żelaza

Naturalnym i najlepiej przyswajalnym źródłem żelazem jest mięso, tłuste ryby oraz żółtka jajek. Nie zawsze jednak dostarczane z dietą pokrywa ilość zapotrzebowaną przez organizm. Szczególnie powinny pamiętać o tym kobiety w ciąży. W ich przypadku transport żelaza następuje przez łożysko do płodu już od pierwszego trymestru ciąży, a zgromadzone zapasy są wykorzystywane przez organizm dziecka około 4 miesiąca życia. Po tym okresie pierwiastek musi być dodatkowo suplementowany. W sytuacji, kiedy niemowlę należy do grupy ryzyka (wcześniak, niska masa urodzeniowa, niedokrwistość matki) podawanie żelaza zalecane jest już po kilku dniach  od narodzin dziecka. W przypadku wcześniaków zalecenia wskazują na profilaktyczną podaż żelaza do 12. miesiąca życia.