Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego większość kobiet zadaje sobie pytanie: który to tydzień ciąży? Od udzielenia na niego odpowiedzi zależy obliczenie prawidłowego terminu porodu. Na szczęście nawet w sytuacji, gdy nie wiesz dokładnie, kiedy doszło do zapłodnienia, możesz oszacować ten termin w gabinecie ginekologicznym.

Termin porodu – czyli kiedy?

W ginekologii za początek ciąży uznaje się moment zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej i plemnika. Z kolei prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Termin porodu jest wyznaczany konkretnie na 280 dzień od dnia zapłodnienia. Warto przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość dzieci nie rodzi się w dokładnie wyznaczonym terminie – na ogół dotyczy to zaledwie 4-5% noworodków. Większość maluchów przychodzi na świat przed lub po wyznaczonej przez lekarza dacie porodu.

Jakie znaczenie ma termin porodu?

Wbrew pozorom termin porodu to nie tylko informacja dla przyszłej mamy, kiedy jej dziecko pojawi się na świecie. Datowanie ciąży ma bardzo duże znaczenie także dla lekarza prowadzącego ciążę. Umożliwia ono prowadzenie prawidłowej weryfikacji rozwoju płodu w okresie prenatalnym. Pozwala również na odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia poronieniem lub porodem przedwczesnym. Z tego powodu obliczanie porodu to obowiązek. Co więcej, powinno nastąpić najlepiej na początku ciąży (w I trymestrze), ponieważ wtedy jest najbardziej rzetelne. Nieprawidłowe datowanie ciąży zawsze wiąże się z większym ryzykiem niewykrycia na czas niektórych nieprawidłowości w ciąży.

jak obliczyć termin porodu

Termin porodu a suplementacja

Mamy, które znają dokładny termin porodu, wiedzą lepiej, jakich objawów się spodziewać, jaki styl życia prowadzić oraz jak w prawidłowy sposób dobrać posiłki, gdyż powszechnie wiadomo, że zrównoważona dieta jest kluczowa dla zachowania zdrowia. Ponadto mogą w odpowiedni i bezpieczny sposób wdrożyć suplementację, gdy zachodzi taka potrzeba. Ciąża to szczególny okres dla kobiety i stawia wiele wyzwań przed jej organizmem, dlatego właśnie w tym okresie specjaliści w zalecają dodatkowe uzupełnianie diety. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca suplementacje tzw. BIG 4 czyli 4 składników, które mają kluczowy wpływ na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka, a które często nie są dostarczane wraz z dietą w wystarczającej ilości. Są to: DHA, foliany w tym kwas foliowy, witamina D oraz  jod. Te 4 składniki zaleca się dostarczać organizmowi już od samego początku ciąży. Składniki te wpływają m.in. na prawidłowe tworzenie i funkcjonowanie łożyska, prawidłowy rozwój mózgu i wzroku dziecka oraz prawidłowy przebieg ciąży.

Oblicz termin porodu zgodnie z regułą Naegelego

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyliczyć termin porodu, możesz skorzystać z uniwersalnej reguły Naegelego. Została opracowana przez niemieckiego położnika Franza Naegele już w 1778 roku i była doskonalona do 1851 roku. Jest na tyle miarodajna, że wykorzystuje się ją do dziś. Bazuje ona zależności, wedle której owulacja występuje około 2 tygodnie po ostatniej menstruacji. Kluczową informację stanowi zatem data pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wzór na termin porodu to: data pierwszego dnia ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni. To właśnie z niego korzystają popularne kalkulatory internetowe, które obliczają aktualny tydzień ciąży i podają termin porodu na podstawie informacji o dacie ostatniej miesiączki.

Za obliczanie terminu porodu odpowiada ginekolog

Nie wszystkie kobiety mają regularne miesiączki. Co więcej, wiele przyszłych mam ma cykle krótsze lub dłuższe niż 28 dni. W ich przypadku reguła Naegelego może wcale się nie sprawdzić. Na szczęście nowe technologie dają także inne możliwości na obliczanie daty porodu. Z tego powodu nawet jeśli wiesz, jak obliczyć dzień porodu, najpierw udaj się do gabinetu ginekologicznego. W I. trymestrze ciąży możliwie jest wykonanie tzw. pomiaru CRL, który na podstawie badania ultrasonograficznego (USG) określa długość ciemieniowo-siedzeniową płodu. W I. trymestrze ciąży dzieci rozwijają się w najbardziej zbliżonym tempie, dlatego można przykładowo stwierdzić, że w 5. tygodniu ciąży CRL wynosi 2-3 mm. Ginekolog weryfikuje, czy termin porodu obliczony regułą Naegelego pokrywa się z wynikiem pomiaru CRL. Jeżeli występuje rozbieżność, za bardziej wiarygodny uznaje się wynik badania USG.

termin porodu

Jak obliczyć datę porodu przy nieregularnych miesiączkach?

Jeżeli badania USG nie udało się wykonać przed 10. tygodniem ciąży, istnieją inne metody pomiarowe, które umożliwiają datowanie ciąży i określenie terminu porodu. Podczas USG wykonywanego u kobiet II trymestrze ciąży pod uwagę brane są także pomiary:

  • BPD – szerokość główki dziecka od ciemienia do ciemienia,
  • HC – obwód głowy płodu,
  • AC – obwód brzucha dziecka,
  • FL – długość kości udowej płodu,
  • a także szacowanie masy.

Trzeba mieć jednak świadomość, że w II i III trymestrze ciąży dzieci rozwijają się w różnym tempie i występują większe rozbieżności pomiędzy tymi pomiarami. Z tego powodu data porodu określona przez lekarza może być mniej miarodajna.

Jak przygotować się do terminu porodu?

Ostatnie tygodnie ciąży są dużym wyzwaniem dla wielu kobiet, dlatego zadbaj o skomponowanie wyprawki dla dziecka znacznie wcześniej, na przykład w II trymestrze. Również torbę do szpitala warto spakować wcześniej, ponieważ nagłe rozpoczęcie porodu może Cię zaskoczyć. Uzgodnij ze swoimi bliskimi, jak dostaniesz się na salę porodową. Czas przed wystąpieniem skurczy poświęć na relaks i odpoczynek.