Oczekiwanie na pojawienie się na świecie maluszka to czas szczególny. Przyszli rodzice przygotowują się do tego wydarzenia zazwyczaj już na długo przed porodem, urządzając mieszkanie, kompletując praktyczne rzeczy dla niemowlaka, takie jak ubranka i kosmetyki, oraz planując kwestię przewiezienia mamy i dziecka ze szpitala do domu. Podpowiadamy, co jest potrzebne dla niemowlaka i jak powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka.

Co trzeba kupić dla noworodka?

Lista zakupów dla noworodka jest dość łatwa do zapamiętania. To ubranka, kosmetyki, przydatne mebelki i akcesoria oraz miękkie ręczniki, pieluszki, wózek i fotelik do samochodu. W praktyce jednak potrzebne rzeczy dla noworodka zajmą prawie całą kartkę, gdy zaczniemy je skrupulatnie spisywać.

Warto zatem sporządzić taką szczegółową listę na kilka miesięcy przed porodem i  spokojnie kompletować wyprawkę. Nie wszystkie rzeczy musimy kupować – na przykład fotelik możemy pożyczyć, a ubranka i wózek być może podaruje nam rodzina czy znajomi, których pociechy już z nich wyrosły.

Niezbędne rzeczy dla noworodka nie muszą wcale kosztować fortuny, ważne, żeby były czyste i nieuszkodzone oraz byśmy nadmiernie nie stresowali się podczas ich kompletowania. Dlatego warto zrobić to etapami, nie naraz.

Kompletna wyprawka dla noworodka powinna zawierać: wózek, fotelik do samochodu (przyda się zwłaszcza do przewiezienia noworodka do domu ze szpitala), łóżeczko dla malucha, wanienkę do kąpieli i przewijak, pieluszki, także tetrowe, środki do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka (oliwka, mydło dla niemowląt, krem do twarzy i na odparzenia pieluszkowe), ubranka i akcesoria potrzebne do pielęgnacji noworodka takie jak specjalne nożyczki do paznokci, miękka szczotka do czesania włosów i masowania skóry główki, sól fizjologiczna i woda morska do przemywania noska, spirytus do przemywania kikuta pępowinowego, waciki kosmetyczne i sterylne gaziki. Potrzebna będzie też butelka do karmienia i laktator dla mamy oraz termometr do mierzenie temperatury wody do kąpieli.

Wyprawka do domu dla noworodka to zatem nie nadmiernie skomplikowana sprawa. Przygotowujemy listę, do której możemy dopisywać kolejne pozycje, i sukcesywnie kupujemy potrzebne rzeczy. Najlepiej też, jeśli mamy przygotowane w domu jedno miejsce, w którym je przechowujemy, tak by sięgnąć po nie, gdy tylko staną się potrzebne. Łóżeczko oczywiście wcześniej (zanim dziecko pojawi się w domu) ustawiamy w pokoju, w zacisznym, nienarażonym na przeciągi miejscu.

Lista zakupów dla noworodka to naprawdę przydatna rzecz, która zaoszczędzi nam mnóstwo czasu i nerwów.

wyprawka do szpitala co zabrać

Ile ubranek potrzebuje noworodek?

Potrzebne rzeczy dla noworodka to przede wszystkim ubranka. Zazwyczaj rodzice kupują i dostają ich całe mnóstwo. Najważniejsze, by były w odpowiednim rozmiarze, czyste (wyprane w płynie lub proszku zalecanym dla niemowląt) oraz dokładnie wyprasowane.

Dla noworodka przydadzą się śpioszki, body i kaftaniki. Najlepiej jeśli są zapinane w kroku, tak by łatwo było zmienić pieluszkę. Wybierając ubranka, zwróćmy też uwagę, by nie miały zapięć na pleckach, które mogą uwierać dziecko i powodować dyskomfort.

Lista potrzebnych ubranek dla noworodka obejmuje też; czapeczki (cienkie do kąpieli i cieplejsze na spacery i na czas przewiezienia do domu), skarpetki i bawełniane rękawiczki, które należy zakładać maluchowi przez pierwszych kilka tygodni.

Ubranka dla dziecka kompletujemy zależnie od pory roku, w której przyjdzie na świat. Na zimę przyda się  ciepły kombinezon, czapka, rękawiczki i śpiworek. Na lato potrzebne będą przewiewne bawełniane ubranka. Odpowiedź na pytanie, ile ubranek potrzebuje noworodek, jest więc prosta – tyle, ile sprawi, że będziemy mogli w razie potrzeby malucha przebrać i takich, które będą odpowiednie do pogody, a także do noszenia w domu. To nie musi być zawrotna ilość, ale taka, która zapewni nam i dziecku komfort. Po kąpieli przydadzą się też specjalne ręczniki z kapturem, w które otulimy dziecko po wyjęciu z wanienki.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Wyprawka do domu dla noworodka wcale nie musi być droga. Oczywiście możemy kupować markowe rzeczy i wydać na nie sporo pieniędzy, ale nie jest to na szczęście konieczność. Możemy zapytać znajome mamy, czy mają coś, co ich pociechom nie jest już potrzebne i co mogłyby nam podarować lub sprzedać za niewielką cenę.

W internecie jest sporo ogłoszeń od mam, które mają do oddania ubranka czy akcesoria potrzebne do pielęgnacji dziecka. Przy odrobinie pomysłowości i czasu na poszukiwania można skompletować wyprawkę dla niemowlaka naprawdę tanio.

Pamiętajmy jednak, że cena nie jest najważniejsza. To, co się liczy, to dobra jakość produktów i ich trwałość. Przede wszystkim muszą być bezpieczne dla malucha. Ubranka zaś koniecznie trzeba wyprać i uprasować, nawet jeśli są całkiem nowe i jeszcze nierozpakowane.

Gdzie kupić wyprawkę dla noworodka?

Niezbędne rzeczy dla noworodka możemy kupić w sklepach stacjonarnych lub online. Jest mnóstwo sklepów internetowych z ofertą akcesoriów i ubranek dla noworodków i niemowląt, tak więc bez problemu skompletujemy całą wyprawkę. W internecie znajdziemy też ogłoszenia od osób prywatnych oferujących na przykład ubranka czy mebelki potrzebne dla malucha.

Zakupy przez internet są znacznie łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej bezpieczne dla przyszłej mamy, ponieważ nie musi ona narażać się na podróżowanie do sklepów i kontakt z dużą ilością nieznajomych osób. Nieudany zakup można zaś zazwyczaj w określonym czasie zwrócić.

wyprawka dla młodej mamy lista

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Warto, by lista zakupów dla noworodka zawierała także preparaty, za pomocą których rodzice będą mogli podawać dziecku składniki odżywcze, których suplementacja jest zalecana przez specjalistów. Pamiętajmy, że suplementacja i dawkowanie witamin czy innych składników powinno zawsze być uzgodnione z lekarzem pediatrą.

Dla noworodków zaleca się podawanie od pierwszych dni życia witaminy D w dawce 400 j.m. dziennie. Maluchowi warto też podawać DHA w dawce minimum 100 mg dziennie. Ten nienasycony kwas tłuszczowy wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i wzroku dziecka. Można sięgnąć na przykład po suplement diety Omegamed Baby+D 0+, który zawiera witaminę D i DHA w odpowiedniej dla noworodków dawce.

Co ważne, DHA w Omegamed Baby+D 0+ pozyskiwany jest z alg morskich (zamiast z ryb) hodowanych w kontrolowanych warunkach, jest więc wolny od ryzyka kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami związanymi z zanieczyszczeniem zbiorników wodnych takich jak metale ciężkie, polichlorowane bifenyle czy dioksyny.

Wyprawka do domu dla niemowlaka to niezbędna rzecz i warto zająć się jej kompletowaniem już na etapie czekania na pojawienie się malucha na świecie. Unikniemy w ten sposób stresującego pośpiechu i spokojnie przygotujemy wszystko, co będzie nam i dziecku potrzebne.

Pamiętajmy, że w pierwszych dniach po porodzie zarówno mamie, jak i dziecku potrzebny jest przede wszystkim spokój. Skompletowana wyprawka dla noworodka to świetny sposób na zaoszczędzenie sobie w tym czasie wielu niepotrzebnych nerwów.

Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.