Witamina D i kwasy omega-3, czyli m.in. DHA, to bardzo ważne składniki odżywcze, których ilość dostarczana z diety jest u większości osób w Polsce niewystarczająca – dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, w tym niemowląt i noworodków. Jak rozwiązać sytuację aby dostarczać organizmowi zalecaną przez specjalistów porcję  witaminy D i DHA? Jak suplementować te składniki i jakie witaminy dla niemowląt wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Witamina D i DHA – co to takiego?

Witamina D to nazwa grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Zalicza się do niej witamina D1, czyli kalcyferol, witamina D2, czyli ergokalcyferol oraz witamina D3, czyli cholekalcyferol.

Witamina D3 wytwarzana jest w skórze w efekcie oddziaływania na nią promieni słonecznych, może też być dostarczana z pożywieniem. Jej źródłem w diecie są tłuste ryby morskie, żółtka jaj i m.in. grzyby. Źródłem witaminy D1 jest tran, zaś witamina D2 znajduje się w olejach roślinnych.

zdrowa dieta dla dziecka

DHA to inaczej kwas dokozaheksaenowy, wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy kwasów omega-3. DHA jest niezbędny dla rozwoju i pracy układu nerwowego oraz mózgu. Jego źródłem są tłuste ryby morskie, orzechy i oleje roślinne, przede wszystkim olej lniany i rzepakowy.

Witamina D dla dzieci i dorosłych – dlaczego jest tak ważna?

Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma kluczowy wpływ na wzrost i budowę kości, dlatego jest konieczna szczególnie w fazie wzrostu. Ma także wpływ na pracę mięśni. Witamina D jest także niezbędna do funkcjonowania układu odpornościowego.

Witamina D jest niezbędna do rozwoju układu kostnego dziecka oraz jego tkanek i mięśni.

W naszej szerokości geograficznej ważne jest suplementowanie tej witaminy, ponieważ ani ekspozycja na Słońce, ani dieta nie zapewniają jej odpowiedniej ilości przez cały rok. Należy pamiętać, że kremy z filtrami UV utrudniają syntezę witaminy D w skórze nawet w letnie miesiące.

DHA dla dzieci i rola kwasów omega-3 w organizmie

Kwasy omega-3, w tym DHA, mają wpływ na rozwój mózgu i wzroku dziecka, a następnie noworodka, niemowlaka i wreszcie starszego dziecka. Suplementacja DHA podczas planowania ciąży i w jej trakcie, ma wpływ na prawidłowe tworzenie i funkcjonowanie łożyska. Po narodzinach zalecane są preparaty z DHA dla dzieci.

W Polsce spożycie DHA, zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci, jest nawet 20 razy mniejsze od zalecanego. Przeciętnie dziecko w wieku 1–3 lata pobiera wraz z pożywieniem zaledwie 10 mg DHA dziennie, to zaledwie 10% zalecanego dziennego spożycia. Podobnie jest w przypadku osób dorosłych, szczególnie gdy nie włączają do jadłospisu ryb morskich wystarczająco często, czyli przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Suplementacja kwasów omega-3, w tym DHA, może w istotny sposób zmniejszyć ten niedobór.

W przypadku kobiet w ciąży można suplementować DHA nawet do 600 mg dziennie, taką dawkę zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Dla niemowląt i dzieci zalecana jest suplementacja min. 100 mg na dobę. Jeśli dziecko karmione jest piersią, suplementy z kwasem DHA powinna przyjmować matka.

Oprócz tego warto stopniowo wprowadzać do diety dziecka produkty takie łosoś, halibut i śledź, oleje roślinne, orzechy, migdały i pestki dyni.

dlaczego dha i witamina d są ważne

Suplementacja witaminy D u niemowląt i noworodków – dawkowanie witaminy D u dzieci

W przypadku osób dorosłych dzienna dawka witaminy D powinna wynosić 800-2000 j.m. W okresie ciąży i w czasie jej planowania zaleca się dawkę 2000 j.m. dziennie. Jest to szczególnie ważne w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, by organizm samodzielnie syntetyzował witaminę D3.

W przypadku noworodków suplementowanie witaminą D należy rozpocząć od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu żywienia (pierś/mleko modyfikowane).

Dla noworodków i niemowląt dzienna dawka witaminy D3 powinna wynosić 400 j.m. Dla niemowląt od 6. miesiąca życia do 1. roku życia 400-600 j.m. Dla dzieci powyżej 1. roku życia odpowiednia dzienna dawka witaminy D to 600–1000 j.m. Wielkość dawki w przypadku dzieci uzależniona jest od pory roku i od ekspozycji skóry dziecka na Słońce z wyjątkiem niemowląt, których suplementacja witaminą D powinna być prowadzona niezależnie od pory roku.

Witamina D dla dzieci i kwas DHA dla dzieci – jakie preparaty wybrać?

 

infografika o zaletach witaminy d i dha

Witamina D i kwas DHA dostępny jest jako suplement diety w postaci m.in. kapsułek twist-off, syropów, saszetek, pastylek czy kapsułek do żucia. Wybierając preparat z DHA przeznaczony dla dzieci, warto zwrócić uwagę na propozycje smakowe. Tego rodzaju produkty będą chętnie spożywane przez dzieci i nie będą się im kojarzyć z niesmacznymi preparatami. Dobierzmy jednak lek lub suplement diety, kierując przede wszystkim się jego składem. Warto zasięgnąć w tym względzie porady lekarza lub farmaceuty.

Producenci preparatów z kwasem DHA dla dzieci podkreślają, że DHA pochodzący z alg morskich to bezpieczna forma uzupełniania tego składnika w organizmie. Na rynku dostępne są preparaty z DHA pozyskiwane z alg hodowanych w kontrolowanych warunkach. Oznacza to brak ryzyka kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi zanieczyszczeniami występującymi w naturalnym środowisku, takimi jak dioksyny, rtęć metylowana, polichlorowane bifenyle (PCB).