Skip to main content

Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka to ważna sprawa. Warto przygotować ją odpowiednio wcześniej, by nie stresować się przed porodem ani tuż po nim kompletowaniem niezbędnych rzeczy. Podpowiadamy, co powinna zawierać torba do szpitala dla mamy i jakie ubranka oraz inne akcesoria spakować dla dziecka.

Co powinna zawierać torba do szpitala – wyprawka dla mamy

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać dokumenty takie jak dowód osobisty oraz dowód ubezpieczenia zdrowotnego i kartę przebiegu ciąży, skierowanie do szpitala i NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Torba do szpitala powinna też zawierać dokumenty potwierdzające grupę krwi i czynnik Rh matki, a przy ujemnym Rh (Rh-) – badanie na obecność przeciwciał anty Rh. Powinny się w niej znaleźć ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki posiewu po 35. tygodniu ciąży, wyniki badań w kierunku WR, HBS Ag, HCV, HIV wykonane w ostatnim trymestrze oraz ewentualnie wyniki dodatkowych badań.

Oprócz tego wyprawka do szpitala dla mamy powinna uwzględniać ubranie na czas pobytu w szpitalu – koszule nocne albo dłuższe T-shirty, szlafrok albo dres, ciepłe skarpetki oraz kapcie i klapki pod prysznic. Torba do szpitala dla mamy powinna zawierać także specjalne podpaski na czas po porodzie, chusteczki higieniczne, niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe, koszulę z rozcięciem do karmienia, biustonosze dla mam karmiących, bieliznę osobistą, ręczniki (zwykłe i papierowe), papier toaletowy, a także, co niezwykle ważne, telefon i ładowarkę.

To podstawowe akcesoria, oprócz nich można spakować także kilka innych rzeczy, na przykład książkę do czytania (niekoniecznie poradnik dla młodych rodziców, ale to rozsądny wybór). Warto też spakować wodę do picia i coś do jedzenia, na przykład batoniki czy banany.

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Wyprawka dla noworodka do szpitala powinna zawierać 10 pieluch tetrowych, pieluszki jednorazowe w najmniejszym rozmiarze, 3 bawełniane koszulki, 2 bawełniane cienkie czapeczki, jedną cieplejszą czapeczkę, 3 śpioszki lub kaftaniki (z długim lub krótkim rękawkiem, zależnie od pory roku), skarpetki (2 pary) i rękawiczki niedrapki, ręcznik kąpielowy z kapturem, szczoteczkę do włosów, miękki kocyk oraz śpiworek lub rożek. Wyprawka dla noworodka powinna też zawierać chusteczki nawilżane, krem i oliwkę do pielęgnacji skóry dziecka oraz gaziki do przemywania oczu.

Do szpitala zabieramy tylko niezbędne minimum, resztę wyprawki zaleca się zostawić w domu.

Do torby można też spakować ubranie dla mamy i dziecka na wyjście do domu, choć lepiej, by przynieść je dopiero w dniu wypisu. Można przygotować torbę z ubraniem na wyjście i zostawić ją w domu – w ostatnim dniu pobytu w szpitalu przyniesie ją tata lub ktoś inny z rodziny. Nie zapomnijmy też o przygotowaniu fotelika potrzebnego do transportu noworodka do domu.
co zabrać do szpitala przed porodem

Wyprawka do szpitala – lista

Aby zapobiec niepotrzebnemu stresowi, można już na początku sporządzić listę niezbędnych rzeczy potrzebnych do szpitala i spokojnie je kompletować. Na wyniki badań warto przeznaczyć osobną teczkę, dokumenty przechowywać w jednym miejscu, a ubrania do szpitala dla siebie i dziecka trzymać na osobnej półce w szafie. Później wystarczy je jedynie przełożyć do torby.

Szczegółową listę rzeczy potrzebnych do szpitala dla mamy i dziecka znajdziemy na stronach internetowych1. Możemy podzielić ją na kilka kategorii, tak by łatwiej było skompletować wszystko, co niezbędne. Przykładowa lista z uwzględnieniem kategorii może wyglądać tak:

  • dokumenty,
  • wyniki badań,
  • ubrania na czas porodu,
  • bielizna,
  • klapki i kapcie,
  • środki higieniczne, ręczniki i kosmetyki dla mamy,
  • dodatkowe akcesoria dla mamy (np. termos, termofor, kompresy żelowe),
  • telefon i ładowarka,
  • coś do jedzenia i picia,
  • ubranka i pieluszki dla dziecka,
  • kocyk, śpiworek,
  • akcesoria do karmienia i pielęgnacji noworodka, kosmetyki i ręczniki dla dziecka,
  • ubrania i akcesoria na powrót do domu dla mamy i noworodka.

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Czas tuż przed porodem bywa stresujący, dlatego wyprawka do szpitala powinna zostać spakowana odpowiednio wcześniej. Najlepiej jest to zrobić na około miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu, a wcześniej na spokojnie skompletować wszystkie potrzebne rzeczy.

Ważne jest także to, jak spakować torbę do szpitala. Najlepiej, by zawierała tylko niezbędne dokumenty i akcesoria, tak by była poręczna i niezbyt ciężka. Dokumenty można spakować do teczki, a do torby rzeczy dla mamy i dziecka. Nie zaleca się zabierania do szpitala dużej ilości ubranek i pieluch dla dziecka, ponieważ szpital zapewnia podstawowe akcesoria, poza tym torba nie powinna być zbyt ciężka.

Pamiętajmy, że wszystkie ubranka i ręczniki dla dziecka powinny być czyste i wyprasowane. Warto je wyprać, nawet jeśli kupujemy je zapakowane. Akcesoria takie jak szczotka do włosów, butelka do karmienia i smoczek należy starannie umyć i wyparzyć. Ubranko dla dziecka na wyjście do domu powinno być odpowiednie do pory roku.

czego nie zapomnieć do wyprawki

Co jeszcze warto uwzględnić, pakując wyprawkę do szpitala?

Mamy karmiące piersią, a pamiętajmy, że mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, powinny już podczas ciąży i od pierwszych dni po porodzie zadbać o swoją dietę. Do torby warto zapakować, po konsultacji z lekarzem, suplementy diety.

Ważne są zarówno witaminy i składniki mineralne, jak i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwłaszcza kwasy omega-3, w tym DHA (kwas dokozaheksaenowy), są istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią2.

Zaleca się, by podczas ciąży i karmienia piersią suplementować DHA w ilości minimum 200 mg dziennie lub 400-600 mg dziennie3, o ile dieta matki nie zawiera dużej ilości produktów bogatych w kwasy omega-3, takich jak tłuste ryby morskie.

W przypadku noworodka ważne jest, aby od pierwszych dni życia podawać witaminę D (400 j.m.) oraz DHA (min. 100 mg). Można to zrobić, wybierając preparaty, które zawierają te dwa składniki w jednej kapsułce twist-off.

Warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia kwasów omega-3. Wybierając suplementy diety z DHA na czas ciąży, karmienia oraz dla dziecka sięgnijmy po te, które w procesie produkcji korzystają z alg hodowanych w czystych zbiornikach, z dala od otwartych wód morskich. W wyprawce do szpitala dla mamy i noworodka warto uwzględnić suplementy diety z DHA na czas tuż po porodzie.

 

Przypisy:

  1. Lista rzeczy potrzebnych do porodu, Fundacja Rodzić po Ludzku, Link
  2. Dla kobiet ciężarnych i matek karmiących, że korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).
  3. Krzysztof Czajkowski i in., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3, Pediatria Polska Volume 85, Issue 6, November–December 2010, s. 597-603.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako (substytut) zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.